powrót do szkoły

Zanim kupisz NNW dla dziecka w szkole – sprawdź ranking

Rozpoczęcie roku szkolnego to nie tylko wydatki związane z zakupem przyborów, tornistrów czy podręczników, ale również opłacenie komitetu rodzicielskiego czy wycieczki szkolnej. Dlatego warto zadbać o to, by każdy wydatek był przemyślany – również polisa NNW dla dziecka.

Szkoły zapewniają rodzicom możliwość zakupienia ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które ma zapewnić ochronę finansową w razie przykrego zdarzenia, jak złamanie ręki, wstrząśnienie mózgu i w wielu innych sytuacjach, których nie sposób przewidzieć.

Niestety, brak wiedzy, a raczej powierzchowne zapoznanie się z ofertą polisy powoduje, że decydujemy się na zakup produktu, który okazuje się później niewystarczający. Kluczowe jest także miejsce zakupu polisy NNW.

Dobra i tania polisa NNW dla dziecka – gdzie szukać?

Nazwa szkolne ubezpieczenie NNW dla dziecka wcale nie musi sugerować zakupu polisy w placówce oświatowej. Przeciwnie – termin ten oznacza także ochronę dla ucznia w trakcie roku szkolnego, choć w rzeczywistości polisa jest ważna przez 12 miesięcy, w trakcie lekcji i między lekcjami, na terenie szkoły i poza jej terenem, w dni ustawowo wolne od szkoły i podczas wakacji.

Miejscem, które dokładnie przedstawia dostępne oferty, jest ranking ubezpieczeniowy, gdzie specjaliści w branży ubezpieczeniowej oceniają dostępne na rynku produkty ochronne w poszczególnych kategoriach: ceny, zakresu ochrony i wysokości sumy ubezpieczenia.

Dzięki rankingowi temu można dowiedzieć się o ofertach firm, które nie były nam wcześniej dobrze znane, ale przede wszystkim porównać oferty o podobnej składce i zakresie ochrony. Wybierając ubezpieczenie szkolne na rankomat.pl dowiemy się również o wariantach cenowych dla tej samej polisy – być może zakres ochrony i gwarantowane sumy ubezpieczenia w ramach najniższej składki nie będą tak atrakcyjne, jak wariant o kilkanaście złotych droższy.

Przewaga polisy NNW z rankingu nad ubezpieczeniem ze szkoły

Oferty, które przedstawiają szkoły muszą być dopasowane do możliwości wszystkich rodziców. Ubezpieczenie NNW dla dziecka będzie zatem z niższej półki cenowej – by zakupić mogli je również rodzice, których możliwości finansowe są niższe. A niższa składka to często także wąski zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia.

Szkoła zazwyczaj współpracuje z jedną wybraną firmą ubezpieczeniową , co nie pozwala rodzicom na dokonanie porównania konkurencyjnych ofert. Takie rozwiązanie wydaje się wygodne, bo nie trzeba samemu szukać polisy NNW dla dziecka, ale szybko może się okazać, że kupiony produkt to w rzeczywistości ładnie opakowana wydmuszka – ze śmiesznie niskimi kwotami odszkodowania i długą listą wyłączeń odpowiedzialności.

Rodzice, którzy mimo wszystko już zakupili w szkole ubezpieczenie dla dziecka i po sprawdzeniu szczegółów polisy NNW żałują wyboru, mogą jeszcze zakupić indywidualną ochronę. Podwójne ubezpieczenie będzie oznaczać podwójną szansę na odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku, który przydarzy się dziecku, jak i podwójne świadczenie – dwa razy wyższa kwota pozwoli szybciej wyzdrowieć ubezpieczonemu, wrócić do pełnej sprawności lub wynagrodzić trudny czas, który go spotkał.

Ubezpieczenie szkolne – po co ono dziecku?

Polisa NNW czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków powinna chronić dziecko w szkole, jak i poza nią w jak najszerszym zakresie. Oferty indywidualne z rankingu ubezpieczeń przewidują świadczenie m.in. za:

 • pobytu w szpitalu,
 • zabiegu chirurgiczny,
 • poważnego zachorowanie,
 • zdiagnozowanie sepsy,
 • wstrząśnienie mózgu,
 • odmrożenie i oparzenie,
 • pogryzienie przez zwierzęta.

Ubezpieczenia NNW coraz częściej oferują również inne formy wsparcia:

 • transport medyczny,
 • organizację sprzętu rehabilitacyjnego,
 • korepetycje w czasie niezdolności do uczęszczania na lekcje,
 • konsultacje z psychologiem,
 • ochronę na wypadek kontuzji w trakcie uprawiania zajęć sportowych.

O tym, jak wysokie odszkodowanie przysługuje dziecku, decyduje wybrana suma ubezpieczenia. Jest to kwota maksymalna, jaką można otrzymać w ramach polisy. Im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy, tym wyższe odszkodowanie.

Zatem przed zakupem oferty, którą oferuje nam szkoła dziecka, warto sprawdzić czy istnieją lepsze lub tańsze rozwiązania.