Choć za samochód pochodzący z drugie ręki zapłacimy więcej, w przypadku objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem sprawa może wyglądać zupełnie inaczej w przypadku aut w różnym wieku. Co sprawia, że polisa OC za używany pojazd może kosztować nas więcej? Czy zawsze tak będzie? Znając odpowiedź na pytanie, czy wiek samochodu ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC możemy dokonać lepszego zakupu. Jak w takim razie ilość lat samochodu ma się do ceny polisy?

Wiek samochodu - czy ma znaczenie dla wysokości polisy

Przy ustalaniu wysokości składki OC z ust pracownika towarzystwa ubezpieczeniowego padną pytania dotyczące zarówno samego kierowcy, jak i jego pojazdu. TU będzie interesowało jaką markę i model pojazdu posiadamy, a także jego parametry techniczne. Nie obejdzie się także bez pytania o wiek samochodu. Jak może on wpłynąć na cenę polisy?

W przypadku, gdy ubezpieczamy starszy samochód, może zdarzyć się, że towarzystwo ubezpieczeniowe uzna go za pojazd o zwiększonym ryzyku. Wiek przekłada się bowiem na większe ryzyko usterek, a tym samym częstsze kolizje wynikające z ich powstania. To z kolei oznacza, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie zobowiązane do częstszego wypłacania odszkodowań. Jednak, jak pokazuje wiele przykładów z życia pokazuje nam że, nie zawsze starszy wiek pojazdu przekłada się na wyższą cenę ubezpieczenia. Może dojść do sytuacji, w której 20-letni samochód będzie objęty ubezpieczeniem, którego wysokość będzie znacznie niższa niż w przypadku 5-letniego pojazdu. Jak to możliwe?

Czynniki wpływające na wysokość składki OC

Wiek samochodu to tak naprawdę jeden z wielu czynnik mających wpływ na to, ile zapłacimy za ubezpieczenie. Oprócz tego liczą się także kwestie ściśle związane z techniczną stroną pojazdu, a także jego właścicielem.

W przekonaniu, że ubezpieczenie starszego samochodu będzie droższe może nas utwierdzać, fakt, że osoby młode zazwyczaj decydują się na pojazd z drugiej ręki. Młodych kierowców zwykle nie stać na droższy pojazd, dlatego też szukają samochodów używanych często nawet kilkunastoletnich. W tym przypadku większe znaczenie dla ubezpieczyciela będzie miał młody wiek kierowcy, aniżeli wiek pojazdu. Brak doświadczenia za kółkiem, oznacza bowiem dla towarzystwa ubezpieczeniowego zwiększone ryzyko wypadków, dlatego chcąc się zabezpieczyć, oferują młodym klientom znacznie droższe polisy.

Wiek pojazdu - czy każdy samochód musi być ubezpieczony?

Według przepisów prawa każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Nawet, jeśli nasz wieloletni samochód nie jest już użytkowany, a jedynie stoi w garażu, jednak nie został wyrejestrowany w Wydziale Komunikacji, jesteśmy zobowiązani do wykupienia polisy OC. Warto wówczas się jednak zastanowić czy posiadanie nieużytkowanego pojazdu i płacenie za jego polisę ma większy sens.

Obowiązek polisy w przypadku każdego pojazdu nie oznacza, że każdy właściciel zapłaci tyle samo za ubezpieczenie. Różnice w kwotach mogą być naprawdę ogromne. Dlatego już przy zakupie pojazdu warto brać pod uwagę czynniki, na które uwagę zwraca również ubezpieczyciel.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?