Każdego dnia możemy spotkać na drodze wiele samochodów oznaczonych czerwoną tablicą rejestracyjną. Są one codziennością przede wszystkim ze względu na fakt, że coraz częściej kupujemy samochody od zagranicznych sprzedawców. Sprowadzanie aut z zagranicy to jednak nie jedyna sytuacja, w której czerwone tablice rejestracyjne okazują się pomocne. Czym jednak tak właściwie są czerwone numery rejestracyjne? Kiedy czerwona tablica rejestracyjna jest niezbędna?

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne?

Czerwona tablica rejestracyjna na konkretnym pojeździe, oznacza, że są one po prostu wydane tymczasowo. Na ich powierzchni znajdują się nie tylko standardowe numery rejestracyjne, ale także unikalny symbol. Kiedy na swojej drodze spotkasz więc samochód z takimi tablicami, będziesz już wiedział, że numer znajdujący się na nich nie jest trwały, a wydawany na zaledwie 30 dni.

Kiedy złożyć wniosek o czerwone numery rejestracyjne?

W przeszłości z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi mogliśmy się spotkać przy każdej transakcji samochodu. Dziś wydawane są one wyłącznie w kilku przypadkach.

  1. Przetransportowanie samochodu w miejsce rejestracji - dziś dokonując zakupu samochodu, nie ograniczamy się wyłącznie do ofert z najbliższej okolicy. Dzięki możliwościom, jakie oferuje nam internet, możemy kupić go od właściciela mieszkającego na drugim końcu Polski czy nawet za granicą. Jednak poruszanie się niezarejestrowanym pojazdem nie jest możliwe. W tym właśnie pomogą nam czerwone tablice rejestracyjne. Wydział komunikacji wyda nam tymczasowe tablice, które pozwolą przetransportować pojazd w miejsce docelowe - czy to w miejsce rejestracji, czy do warsztatu, w którym będzie miał miejsce przegląd techniczny samochodu.
  2. Wywiezienie pojazdu za granicę.
  3. Naprawa pojazdu przed zarejestrowaniem.

Powyższe sytuacje z reguły są pozytywnie rozpatrywane przez Wydział Komunikacji, który wydaje wówczas tymczasowe tablice rejestracyjne.

Ile są ważne czerwone tablice rejestracyjne?

Wydział Komunikacji daje właścicielowi pojazdu 30 dni na dopełnienie wszelkich formalności. Po tym czasie tymczasowe tablice rejestracyjne tracą ważność. W niektórych bardziej skomplikowanych przypadkach okres ten może zostać wydłużony o dodatkowe 14 dni.

Czerwone tablice rejestracyjne - jak złożyć wniosek?

Aby uzyskać czerwone numery rejestracyjne, należy udać się do właściwego dla siebie Wydziału Komunikacji. Tam, a także na stronie internetowej znajdziemy odpowiedni wniosek. Wraz z nim należy dołączyć również dokument potwierdzający własność pojazdu (umowę kupna-sprzedaży), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), dotychczasowe tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku). W przypadku pojazdów sprowadzanych zza granicy koniecznością będzie także potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz odprawy celnej. W zależności od pojazdu, Wydział Komunikacji może zażądać innych dokumentów.

Czerwone numery rejestracyjne - koszt

To, jaką opłatę poniesiemy w Wydziale Komunikacji w związku ze złożeniem wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych, uzależnione jest od pojazdu. Najwięcej zapłacimy za samochody osobowe i autobusy - 62 zł nieco mniej - 40 zł - za tymczasową rejestrację naczep i przyczep. Z kolei 37 zł kosztuje wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych dla motorowerów i motocykli.

Czerwone tablice rejestracyjne - co z ubezpieczeniem OC?

Według przepisów każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ubezpieczenie OC. Jest to swego rodzaju forma zabezpieczenia dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego, a jej lekceważenie grozi poważnymi konsekwencjami (głównie finansowymi). Co się dzieje, gdy ma miejsce przerwa w ubezpieczeniu OC? Już jeden dzień przerwy wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Jeśli więc do tej pory uważałeś, że przerwa w ubezpieczeniu OC choćby na jeden dzień nie oznacza najmniejszych problemów, byłeś w ogromnym błędzie. Zdecydowanie lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i kontrolować termin końca umowy, jeśli posiadamy umowę z TU poprzedniego właściciela pojazdu.

Co jednak w przypadku, gdy pojazd posiada tymczasowe tablice rejestracyjne? Mamy wówczas do wyboru dwie możliwości - ubezpieczenie krótkoterminowe lub roczne.

Ubezpieczenie krótkoterminowe sprawdzi się, gdy czerwone tablice rejestracyjne są nam potrzebne wyłącznie do naprawy pojazdu, który planujemy w niedługim czasie sprzedać. Krótkoterminowa polisa obowiązuje przez 30 dni, a więc tyle ile mamy czasu od Wydziału Komunikacji na dopełnienie wszelkich formalności. Pamiętajmy także, że krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. Jeśli więc nie zmieścimy się w 30 dniach z dopełnieniem wszelkich spraw, musimy ponownie podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, tak aby nie dopuścić do przerwania ciągłości ubezpieczenia.

Jeśli jednak dopiero zakupiliśmy pojazd, nieważne czy od polskiego, czy zagranicznego sprzedawcy i nie planujmy jego szybkiej sprzedaży, możemy od razu pomyśleć o całorocznym ubezpieczeniu. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie znaczenia czy samochód jest już zarejestrowany, czy póki co posiada tymczasowe tablice rejestracyjne. Wysokość polisy i tak jest obliczana na podstawie zgromadzonych informacji o właścicielu pojazdu i parametrach technicznych. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to zgłoszenie ubezpieczycielowi, jakie nowe numery rejestracyjne ma nasz samochód po dopełnieniu wszelkich formalności o dokonanej rejestracji.

AC auta - czy jest ważne?

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup wymarzonego auta, warto pomyśleć o wykupieniu dobrowolnego ubezpieczenia AC. Wielu uważa go za zbędny wydatek, w ostateczności jednak pozwala wiele zaoszczędzić, gdy to my jesteśmy sprawcami zdarzenia. Co obejmuje AC auta? Przede wszystkim w jego przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z naprawą pojazdu, gdy to my sami stoimy za zdarzeniem drogowym. Ponadto możemy liczyć na pomoc w przypadkach, gdy samochód uległ uszkodzeniu nie z naszej winy, a w wyniku, chociażby działań sił natury - opady gradu czy powódź.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?