Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W wielu z nich trzeba podać szczegółowe dane osobowe, a także informacje o dochodach czy zobowiązaniach finansowych. Zastanawiasz się, czy korzystanie z takich narzędzi online jest bezpieczne? Jak rozsądnie używać porównywarek finansowych i dlaczego warto to robić? Sprawdź!

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to dla wielu osób stresujące zadanie. Liczba ofert oraz ilość informacji mogą być przytłaczająca i zniechęcać do porównywania propozycji banków. W efekcie często klienci udają się do instytucji, w której mają założone konto osobiste, i tam pożyczają pieniądze. Jednak w ten sposób można wziąć pożyczkę na mało korzystnych warunkach i sporo przez to stracić! Aby tego uniknąć, warto skorzystać z internetowej porównywarki kredytów.

Co to jest porównywarka finansowa?

Porównywarka kredytów, finansowa jest internetowym narzędziem. Za jego pomocą można sprawdzić warunki kredytów gotówkowych, samochodowych, jak i hipotecznych oferowanych przez banki. Serwis jest dostępny bezpłatnie i przez całą dobę. Dzięki temu można z niego korzystać o dowolnej porze dnia bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. To dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu np. na wizyty w instytucjach i sprawdzanie ofert kredytowych osobiście.

Korzystając z porównywarki finansowej, można zapoznać się z ofertami od kilkunastu różnych banków. Każda z przedstawionych propozycji zawiera aktualne informacje o oprocentowaniu, prowizjach i RRSO, a także o obowiązujących promocjach czy bonusach.

System jest stale aktualizowany. Zatem nie trzeba się obawiać, że informacje podane w porównywarce finansowej są niezgodne z tymi z banku.

Jak korzystać z porównywarki finansowej?

Kredyt gotówkowy daje możliwość sfinansowania wyjazdu na wakacje, przeprowadzenia remontu czy zakupu samochodu. Jednak to także zobowiązanie na długie lata. Dlatego nie można pozwolić, aby nadmiernie obciążało domowy budżet. Jak tego uniknąć? Należy znaleźć atrakcyjną ofertę pożyczki. Można to zrobić właśnie za pośrednictwem porównywarki finansowej, takiej jak np. finanse.rankomat.pl. Aby skorzystać z tego narzędzia:

 • kliknij zielony przycisk „porównaj kredyty gotówkowe” — wówczas w przeglądarce wyświetli się formularz zgłoszeniowy;
 • wypełnij wszystkie rubryki — aby system przygotował oferty pożyczek dopasowane do Twoich potrzeb, podaj kwotę kredytu i okres spłaty. Ponadto wskaż swoje źródło dochodów, osiągane dochody netto, stałe zobowiązania (np. rachunki i spłacane kredyty) oraz limity na kartach kredytowych. Na koniec wpisz datę urodzenia, numer telefonu i adres e-mail.

Na podstawie tych informacji system obliczy Twoją zdolność kredytową. Jest to cenna informacja — dzięki temu wiesz o jak duży kredyt możesz się ubiegać. Ponadto porównywarka przygotowuje listę pożyczek dostępnych w różnych bankach. Każda z propozycji zawiera informacje o wysokości miesięcznej raty, a także całkowitej kwoty kredytu, prowizji, oprocentowania i RRSO. Dzięki tym danym z łatwością porównasz, która oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Kiedy wybierzesz najlepszą pożyczkę dla siebie, możesz kliknąć w przycisk „zamów rozmowę”. Wówczas zadzwoni do Ciebie doradca klienta, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ponadto może pomóc złożyć wniosek i dobrać np. ubezpieczenie do kredytu.

Jeśli nie masz pytań, kliknij w przycisk „wniosek online”. Wtedy system przeniesie Cię automatycznie na stronę wybranego banku. Tam należy dokończyć uzupełnianie formularza zgłoszeniowego.

Czy korzystanie z porównywarki finansowej jest bezpieczne?

Obecnie na każdym kroku można spotkać się z informacjami na temat oszustw internetowych. W wyniku działania przestępców wiele osób straciło swoje oszczędności. Zatem nic dziwnego, że korzystanie z porównywarki finansowej, w której trzeba wpisać dane m.in. odnośnie do swoich zarobków, budzi niepokój.

Używanie tego narzędzia do porównywania ofert banków jest bezpieczne. Zanim jednak wpiszesz swoje dane, zrób jedną ważną rzecz. Upewnij się, że na pasku adresu strony internetowej jest widoczny symbol zamkniętej kłódki. Oznacza on, że połączenie pomiędzy Twoim komputerem a serwisem jest odpowiednio zaszyfrowane i nie zostanie przechwycone przez nieproszone osoby. Gdy klikniesz w ten przycisk, dowiesz się dokładnie, jaki certyfikat ma strona.

 • Kiedy korzystanie z porównywarki finansowej nie jest bezpieczne?

Oszuści finansowi nieustannie szukają okazji do wyłudzenia pieniędzy. Dlatego podczas korzystania z porównywarki należy cały czas sprawdzać, czy w pasku adresu strony internetowej na pewno widnieje zamknięta kłódka. Warto pamiętać, że w każdym momencie połączenie pomiędzy Twoją przeglądarką a systemem może zostać częściowo odszyfrowane. W rezultacie powstanie ryzyko przechwytywania danych przez złodziei, podsłuchiwania lub ataków typu „man-in-the-middle”. W ich wyniku trzecia osoba może zyskać dostęp do Twoich danych.

Gdy pojawi się ryzyko, obok zamkniętej kłódki pojawi się znak ostrzegawczy lub symbol zostanie przekreślony czerwoną kreską. Wówczas należy niezwłocznie zamknąć taką stronę i zaniechać dalszego podawania danych. Dzięki temu złodziej straci dostęp do Twoich informacji i pozostaną one bezpieczne.

 • Kiedy najczęściej dochodzi do prób wyłudzenia danych?

Celem ataku złodziei może paść każdy, w najmniej spodziewanym momencie. Jednak najczęściej do tego typu zdarzeń dochodzi, gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi na swoim urządzeniu. Nie masz wówczas kontroli nad tym, kto otrzymuje dostęp do Twoich danych. Wystarczy chwila, aby haker włamał się na urządzenie i przejął cenne informacje.

Do próby wyłudzenia danych może dojść, także jeśli wchodzisz na stronę porównywarki finansowej przez link przesłany Ci na adres e-mail. Niektórzy złodzieje podszywają się pod prawdziwe firmy i rozsyłają wiadomości z fałszywymi adresami stron internetowych. Po kliknięciu w podrobiony link w Twoim urządzeniu może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie. W ten sposób zapewnisz hakerowi swobodny dostęp do wszystkich informacji, które przechowujesz na telefonie czy komputerze. Dlatego uważaj, gdy otwierasz wiadomości e-mail.

Jak rozsądnie korzystać z porównywarki finansowej?

Aby nie paść ofiarą oszustwa podczas korzystania z porównywarki finansowej, zastosuj się do kilku zasad bezpieczeństwa.

 1. Podczas porównywania ofert bankowych korzystaj z prywatnego Internetu lub domowej sieci Wi-Fi, do której nikt postronny nie ma dostępu — pamiętaj, aby zabezpieczyć ją odpowiednio trudnym hasłem. Dzięki temu nikt niepożądany nie połączy się z Twoją siecią ani nie uzyska dostępu do danych, które przechowujesz na urządzeniach.
 2. Sprawdzaj, czy połączenie pomiędzy przeglądarką a systemem jest bezpieczne — symbol zamkniętej kłódki powinien być przez cały czas widoczny po lewej stronie paska adresu strony internetowej.
 3. Wchodź na stronę porównywarki finansowej, bezpośrednio wpisując adres w przeglądarce, a nie poprzez linki wysyłane np. w wiadomości na Twój adres e-mail — dzięki temu zmniejsza się ryzyko zainstalowania na Twoim komputerze złośliwego oprogramowania.
 4. Nie wysyłaj zdjęć swojego dowodu osobistego — porównywarka finansowa nie potrzebuje żadnych fotografii, aby móc przedstawić ofertę kredytów gotówkowych dopasowanych do Twoich potrzeb. System nie przeprowadza także weryfikacji tożsamości. Ten etap odbywa się już dopiero na stronie banku, podczas składania wniosku o kredyt.

Pamiętaj, że w formularzu porównywarki kredytów gotówkowych nie trzeba podawać danych do logowania się do konta bankowego. Jeśli na stronie pojawiła się taka prośba, należy niezwłocznie zamknąć stronę, ponieważ to próba wyłudzenia danych.

Dlaczego warto korzystać z porównywarki finansowej?

Przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności korzystanie z porównywarki finansowej może przynieść Ci wiele korzyści! Dzięki temu narzędziu szybko poznasz dostępne oferty kredytów i ich warunki. Dzięki temu:

 • wybierzesz pożyczkę, która nie będzie nadmiernie obciążać Twojego domowego budżetu i nie będzie zbyt dużo kosztować;
 • sprawdzisz, ile zapłacisz za pożyczenie pieniędzy bez wychodzenia z domu i osobistej rozmowy z pracownikami banków;
 • zapoznasz się z warunkami każdego kredytu bez pośpiechu, a to pozwoli Ci wybrać korzystną ofertę.

Porównywarka finansowa jest bardzo praktyczna i przydatna. Dlatego nie warto rezygnować z jej używania, jeśli szukasz korzystnej propozycji kredytowej.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?