Jeżeli kupujesz używany samochód, możesz korzystać z ważnego ubezpieczenia OC nabytego jeszcze przez poprzedniego właściciela. W każdej chwili możesz jednak zrezygnować z takiej polisy. Sprawdź, kiedy wypowiedzenie umowy OC jest korzystne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Taka polisa powiązana jest z konkretnym samochodem, dlatego jego przechodzi ona na nowego właściciela – po nabyciu auta. Istnieją jednak, w których warto złożyć wypowiedzenie umowy OC i wykupić kolejną polisę we własnym zakresie.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC używanego auta?

Nowy właściciel pojazdu powinien pamiętać, że w momencie nabycia auta to właśnie na nabywcę przechodzą wszystkie prawa oraz obowiązki związane z ubezpieczeniem OC. Dlatego tak ważne jest, aby – jeszcze przed dokonaniem transakcji – sprawdzić ważność polisy. Jak tego dokonać?

Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), a następnie wybrać zakładkę Baza OC i AC. Potem trzeba wpisać numer rejestracyjny auta lub numer VIN. Po chwili – jako odpowiedź – pojawi się informacja o ważności polisy.

Warto jednak mieć świadomość, że aktualizacja danych dostępnych w serwisie UFG następuje z pewnym opóźnieniem. Może się więc zdarzyć, że polisa – mimo że widnieje jako ważna – będzie już nieważna. Aby uniknąć nieporozumienia, warto skontaktować się np. bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Więcej w tym artykule "Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?"

Jak sprawdzić, czy polisa została opłacona w całości?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość rozłożenia płatności polisy OC zwykle w dwóch ratach. Jest to dodatkowe udogodnienie dla kierowców, ponieważ pozwala uniknąć nadmiernego obciążania domowych finansów.

Okazuje się jednak, że to co może być udogodnieniem dla jednego właściciela, stanie się zmorą nabywcy auta. Może dojść do sytuacji, w której zbywca uregulował tylko jedną ratę i nie poinformował nowego właściciela o konieczności dopłacenia do polisy.

Aby dowiedzieć się, czy ubezpieczenie OC zostało uregulowane w całości, należy zgłosić się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego. W bazie UFG nie będzie bowiem widniała taka informacja.

Dlaczego warto poświęcić chwilę na taki „wywiad”? Może okazać się, że ubezpieczyciel wezwie do zapłaty nowego właściciela – nawet wtedy, gdy polisa już wygaśnie.

Wypowiedzenie OC – kiedy warto je złożyć?

Wielu kierowców decyduje się zachować ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu – po to, aby uniknąć dodatkowego wydatku. Nie ma w tym nic złego, o ile sytuacja związana z polisą jest klarowna i poprzedni właściciel nie zalega z płatnością.

Jeżeli jednak chcesz uniknąć nieporozumienia, warto wypowiedzieć umowę OC, a następnie wykupić ubezpieczenie na swoje dane. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie spotka cię żadna przykra niespodzianka.

  1. Konieczność uregulowania należności za poprzedniego właściciela

Fakt, że przepisy dopuszczają możliwość korzystania z polisy poprzedniego właściciela, nie oznacza, iż można nie informować o takiej sytuacji ubezpieczyciela. Warto mieć świadomość, że – w momencie sprzedaży pojazdu – należy zgłosić to do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wówczas nabywca zostanie poinformowany np. o istniejących zaległościach.

Nowy właściciel będzie zobowiązany do uregulowania należności za poprzedniego właściciela wówczas, gdy zbywca opłaci tylko część polisy. Aby tego uniknąć, można złożyć wypowiedzenie umowy OC.

  • Niekorzystna rekalkulacja składki

Nie zawsze jest tak, że składka obowiązująca poprzedniego właściciela będzie obligatoryjna dla nabywcy. Wszystko zależy od polityki wewnętrznej konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli okaże się, że – po rekalkulacji – do składki trzeba dopłacić, można złożyć wypowiedzenie OC.

Jak skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Chociaż nie ma jednego uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy OC, zawsze – niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego – musi mieć formę pisemną. W dokumencie trzeba zawrzeć kilka podstawowych informacji, w tym:

  • dane osobowe właściciela auta
  • pełną nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego
  • numer wypowiadanej polisy
  • dane pojazdu.

Warto także powołać się na podstawę prawną, tj. art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej, warto skorzystać z serwisów dających dostęp do specjalnych generatorów. Wystarczy wpisać kilka podstawowych informacji, aby otrzymać gotowy wniosek – do wydrukowania, podpisania i np. zeskanowania.

Dobra wiadomość jest taka: wypowiedzenie OC możesz złożyć w dowolnym momencie. Do wyboru masz różne drogi, np. bezpośrednią, pocztową. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na złożenie wypowiedzenia umowy OC za pośrednictwem e-maila. 

Pamiętaj! Jeśli decydujesz się na złożenie wypowiedzenia polisy po poprzednim właścicielu, musisz jednocześnie wykupić ubezpieczenie OC na swoje dane. Zaoszczędzisz sporo czasu, jeśli skorzystasz z serwisów porównywarkowych, które dają dostęp do kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić formularz, aby otrzymać informację o najtańszych polisach.

Więcej przeczytasz w tym artykule "Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę pojazdu – kiedy warto je złożyć?"

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?