Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego samochodu - zarówno OC, jak i AC - zwracamy szczególną uwagę na to, ile zapłacimy. O ile w przypadku obowiązkowej polisy możemy się skupić w głównej mierze na tej kwestii, o tyle ubezpieczenie AC będzie wymagało od nas dokładnego zapoznania się z zakresem ochrony, którą będzie objęty nasz pojazd. Jednak także w przypadku tej polisy istnieją sposoby na obniżenie składki. Jednym z nich jest udział własny w szkodzie. Czym jest udział własny w szkodzie AC i czy możliwe jest zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Co to jest udział własny w szkodzie?

Planujesz podpisać umowę z ubezpieczycielem AC, jednak nie wiesz co to jest udział własny w szkodzie zawarty w dokumencie? Warto zapoznać się z definicją jeszcze przed podpisaniem, abyś nie rozczarował się w momencie, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci w przyszłości pełnej kwoty odszkodowania w ramach ubezpieczenia AC.

W praktyce bowiem udział własny oznacza część wartości szkody, którą ubezpieczony pokrywa z własnej kieszeni. Może on być określony w umowie kwotowo, procentowo, a także przez połączenie procentów i kwoty.

W przypadku wartości procentowej, gdy dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego poniesiemy szkodę w wysokości 1000 zł, a udział własny wynosi 10%, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca 900 zł, a resztę wydatków pokrywamy z własnej kieszeni.

Wątpliwości może budzić wartość procentowo-kwotowa. W tym przypadku w umowie może widnieć zapis o udziale własnym ubezpieczonego o wartości 15%, jednak suma ta nie może wynosić mniej niż 500 zł.

Udział własny w szkodzie AC wykupiony czy zniesiony?

Na pierwszy rzut oka udział własny nie ma żadnych korzyści. W końcu wykupując polisę, liczymy na to, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane ze szkodą. Jednak rozwiązanie to ma również wielu zwolenników. Jak to możliwe?

Zanim przejdziemy do tego, kto skorzysta na udziale własnym, warto zastanowić się nad tym, czy możliwe jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Jak się okazuje, w wielu sytuacjach jest to wręcz konieczne. Przykładami tego są samochody kupowane w ramach kredytu lub te, które wzięliśmy na leasing. Zarówno kredytodawca, jak i leasingodawca chcą uniknąć sytuacji, w których klienta nie stać na pokrycie szkód pojazdu w ramach udziału własnego. Dlatego też bardzo często to właśnie oni zastrzegają sobie możliwość wyboru ubezpieczyciela AC i warunków umowy.

Zniesienie udziału własnego w szkodzie rzadko jest z kolei możliwe w przypadku młodych kierowców, którzy według towarzystw ubezpieczeniowych stanowią większe ryzyko.

Udział własny w szkodzie AC - korzyści

Jakie korzyści kryją się pod tym rozwiązaniem? Przede wszystkim ubezpieczenie AC przewidujące udział własny jest znacznie tańsze. Może być to więc doskonałe rozwiązanie na zaoszczędzenie przy składach dla kierowców, którzy od wielu lat jeżdżą bezszkodowo. Jest to również opcja dla tych, którzy są przygotowani na niewielkie naprawy pojazdu, jednak w przypadku poważnych uszkodzeń czy kradzieży pojazdu chcieliby mieć zapewnioną ochronę.

Ostatnie Wpisy
Choć za samochód pochodzący z drugie ręki zapłacimy więcej, w przypadku objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem...
Wiek samochodu a cena ubezpieczenia OC
Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego samochodu - zarówno OC, jak i AC - zwracamy szczególną...
Udział własny w szkodzie - co to jest? Jak znieść?
Codzienność bez własnego samochodu, którym dojedziemy do pracy czy na zakupy, dla wielu brzmi jak...
Kiedy przysługuje nam auto zastępcze?