Niektórzy kierowcy decydują się na zakup swojego samochodu na kredyt lub w leasingu. Oczywiście, takie auto, poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC wymaga również AC, które pokryje koszty utraty pojazdu czy też zniszczeń spowodowanych przez samego kierowcę. Każdy jednak wie, że auta szybko tracą na wartości, szczególnie te nowe. W takiej sytuacji maleje również wysokość odszkodowania AC. W efekcie powstaje różnica pomiędzy wypłaconym odszkodowaniem a ratami pozostałymi do spłaty. Jest na to rozwiązanie. To ubezpieczenie GAP, które pokrywa powstałą różnicę.

 

Ubezpieczenie typu GAP

Może się tak zdarzyć, że samochód, który został kupiony na raty lub w leasignu zostanie bardzo poważnie uszkodzony lub skradziony. W każdej z tych sytuacji kierowca ma do czynienia ze szkodą całkowitą. Jeżeli AC zostało wykupione, to firma ubezpieczeniowa wypłaci pełne odszkodowanie, które równe jest wartości utraconego pojazdu. Jednakże, gdy auto zostało kupione na raty, a jego wartość w międzyczasie spadła, to odszkodowanie wypłacone z AC nie pokryje wszystkich pozostałych do spłaty rat. W efekcie kierowca pozostaje bez samochodu i z ratami do spłacenia. Jeżeli wykupił do swojego ubezpieczenia dodatkowo ubezpieczenie GAP, to raty zostaną spłacone z tej dodatkowej ochrony. Jeżeli nie, musi je pokryć z własnej kieszeni.

 

Co ważne, ubezpieczenie GAP z rankomat.pl działa niezależnie od tego, czy ubezpieczony był sprawcą wypadku, czy był w nim tylko poszkodowanym. Wystarczy, że stwierdzona zostanie szkoda całkowita (koszt naprawy pojazdu przekracza 70% jego wartości rynkowej) lub pojazd zostanie utracony (spłonie, zostanie skradziony). Pieniądze wypłacane są leasingodawcy lub instytucji kredytującej. Wypłata realizowana jest w dwóch etapach. Pierwszy to wypłata odszkodowania z AC, drugi to wypłata odszkodowania z GAP.

 

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP

Firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie GAP w trzech wariantach. Do tego można jeszcze rozszerzyć swoją ochronę o GAP casco. Poniżej znajduje się informacja, która wyjaśnia różnice, występujące między nimi.

 

Pierwszy wariant to GAP fakturowy. Jest to najdroższe ubezpieczenie tego rodzaju, ale równocześnie najbardziej korzystne. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca bowiem różnicę pomiędzy wartością pojazdu zapisaną na fakturze zakupowej a jego wartością rynkową w dniu zdarzenia. Jeżeli auto straciło na wartości pięć czy dziesięć tysięcy złotych, to wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaci dokładnie taką kwotę leasingodawcy lub kredytodawcy. Sam właściciel utraconego pojazdu nie musi wówczas nic opłacać dodatkowo, wszystkie raty zostają uregulowane z ubezpieczenia. I choć nie ma samochodu, to nie ma również żadnego dodatkowego obciążenia finansowego.

 

GAP finansowy jest drugim i jednocześnie najtańszym rodzajem tego typu ubezpieczenia. Jest polecany szczególnie tym, którzy wzięli samochód w ramach leasingu z niskim wkładem własnym i wysoką kwotą wykupu pojazdu po zakończeniu okresu leasingu. Charakteryzuje się tym, że firma ubezpieczeniowa wypłaca jedynie różnicę pomiędzy wartością odszkodowania AC a ratami pozostałymi do spłaty. Jeżeli więc kierowca otrzyma z odszkodowania AC kwotę np. 20 000 złotych, a do spłaty w sumie pozostało mu 30 tysięcy złotych, to z ubezpieczenia GAP otrzyma brakujące 10 000zł. W ten sposób może rozliczyć raty pozostałe do spłaty i nie zostaje z obciążeniem finansowym. Opcja ta jest warta rozważenia.

 

Trzeci rodzaj ubezpieczenia GAP to GAP indeksowy. NA czym to polega? Jest to ubezpieczenie, które sprawdza się szczególnie przy leasingu krótkoterminowym. Jeżeli dojdzie do szkody całkowitej pojazdu, który nie został w pełni jeszcze spłacony, to firma ubezpieczeniowa wypłaci 20 – 30% wartości tego pojazdu (zależnie od warunków zawartych w umowie). Nie bierze się tu pod uwagę różnicy pomiędzy ratami pozostałymi do spłaty czy rozbieżności między wartością pojazdu wskazaną na fakturze a realną wartością rynkową auta. Po prostu, ustalany jest procent wartości samochodu do wypłaty i w razie szkody całkowitej taki procent odszkodowania zostanie wypłacony.

 

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu GAP?

Istotną informacją dla planujących zakup samochodu w kredycie lub leasingu jest koszt ubezpieczenia GAP, które pomoże w rozliczeniu w razie szkody całkowitej. Umowa ubezpieczenia zawierana jest zwykle na rok, a składka doliczana jest do raty leasingowej lub kredytowej. Koszt ubezpieczenia zależny jest od wyboru rodzaju polisy i kształtuje się mniej więcej następująco:

 

GAP fakturowy – to koszt w wysokości 0,7% - 1,2% wartości pojazdu rocznie.

 

GAP finansowy – to koszt w wysokości 04,% - 0,5% wartości pojazdu rocznie.

 

GAP indeksowy – to koszt w wysokości 0,7% - 0,8% wartości pojazdu rocznie.

 

Kwotowo wygląda to tak, że koszt ubezpieczenia pojazdu o wartości 100 000 złotych może wynosić od 400 zł rocznie (GAP finansowy), poprzez 700-800zł (GAP indeksowy), aż do 1200 złotych rocznie (GAP fakturowy). Ostateczna decyzja i wysokość składki zależne są od wartości pojazdu, decyzji firmy ubezpieczeniowej i firmy udzielającej finansowania (kredytu lub leasingu).

 

Na koniec

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Niektóre firmy nie decydują się na wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu. To bardzo ogranicza przydatność takiej polisy. Można się również spotkać z takimi ograniczeniami jak wiek pojazdu (nie może być starszy niż pięć lat) czy jego wartość (nie może być tańszy niż np. 500 000zł).

 

Warto wiedzieć, że nowe auto traci na wartości zaraz po opuszczeniu salonu. Pierwszy rok jego użytkowania to największe straty. W efekcie AC wykupowane po tym czasie obejmuje już znacznie niższą sumę ubezpieczenia. Raty jednak wyliczone są zawsze na pierwszą „salonową” wartość samochodu. GAP to swego rodzaju zabezpieczenie przed utratą wartości pojazdu, a co za tym idzie przed malejącą sumą ubezpieczenia AC. To zaledwie kilkadziesiąt złotych więcej przy każdej racie, a wypłata może znacząco uratować sytuację.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?