Transport towarów to jeden z trudniejszych i bardzo odpowiedzialnych zawodów. Z jednej strony wymaga pełnego skupienia i koncentracji na drodze, z drugiej dotrzymania terminów i punktualności dostaw, często z uwagi na przewożony towar. Dodatkowym utrudnieniem jest nocowanie przewoźników na stacjach benzynowych lub pustych parkingach, gdzie również może się coś zdarzyć. Warto wiedzieć, że podczas transportu to przewoźnik odpowiada za towar przewożony. A jeżeli coś się z nim stanie? Kto za to zapłaci? Tu z pomocą przychodzi OCP, czy ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika. Co to jest? Jak działa? I kto może je wykupić? Oto najważniejsze informacje.

 

OCP, czyli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika

Ubezpieczenie OCP należy do grupy ubezpieczeń nieobowiązkowych. Zazwyczaj to firma, która zatrudnia kierowców decyduje bądź nie o wykupieniu takiej dodatkowej polisy. W obliczu konkurencji na rynku, posiadanie takiego ubezpieczenia ma dwie zasadnicze zalety. Z jednej strony przyciąga chętnych do pracy, którzy są zwolnieni z finansowej odpowiedzialności za przewożony towar, a taki benefit lojalizuje pracownika. Z drugiej strony, przyciąga klientów, którzy nie obawiają się o swój towar. W razie strat otrzymają odszkodowanie bez zbędnej zwłoki, ponieważ wypłacone będzie przez ubezpieczyciela.

 

Jak działa OCP

Ubezpieczenie OCP może być zawarte przez każdą firmę przewozową. Jest to polisa, jak wspomniano, nieobowiązkowa. Oznacza to, że wiele z jej zapisów to kwestia negocjacji pomiędzy zawierającym umowę, a świadczącym ochronę towarzystwem ubezpieczeniowym. Co istotne, jest to ogromne zabezpieczenie zarówno dla firmy, jak i dla jej klienta. Firma odpowiada za towar od momentu jego przejęcia aż do dostarczenia go pod wskazany w zleceniu adres. W czasie drogi może się wiele wydarzyć, a niektóre towary są na tyle delikatne, że awaria samochodu i jego obowiązkowy przestój na stacji lub na parkingu to ogromne utrudnienie lub nawet straty. Koszty mogą sięgać dziesiątek a nawet setek tysięcy złotych. Właśnie dlatego polisa ubezpieczeniowa jest doskonałym zabezpieczeniem. Chroni firmę przewozową przed kosztami czy rekompensatą, którą musiałaby wypłacić klientowi, a jednocześnie zabezpiecza klienta przed czasochłonnym procesem dochodzenia do tej rekompensaty. Zakres ochrony, jej szczegółowe warunki i ograniczenia można ustalić podczas spotkania z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej.

 

Zalety ubezpieczenia OCP

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika ma trzy zasadnicze zalety. To nie przewoźnik odpowiada finansowo za straty, które mogą się pojawić podczas transportu towaru. To pierwsza zaleta. Druga zaleta jest taka, że posiadanie ubezpieczenia znacznie podnosi konkurencyjność firmy przewozowej. Klient jest spokojny, ponieważ jego towar jest ubezpieczony w ramach OCP. Ewentualne straty, jakie poniesienie, nie spowodują u niego straty środków finansowych czy zamrożenia ich na długi czas. Wszystkie finansowe kwestie rozstrzyga ubezpieczyciel i to on bierze na siebie ciężar finansowej odpowiedzialności.

 

Warto również wspomnieć, że firmy przewozowe, które zatrudniają podwykonawców, również są objęte tego rodzaju ochroną wykupioną przez głównego przewoźnika. Ubezpieczenie OCP rozszerza się bowiem również właśnie na podwykonawców.

 

Ubezpieczenie OCP wyłączenia

Tak, jak każde inne ubezpieczenie, taki i OCP obłożone jest pewnymi wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy. Wyłączenia odpowiedzialności są to sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie pokryje kosztów straty przewożonego towaru. Jakie są najczęściej stosowane wyłączenia?

 

Przede wszystkim, firma nie weźmie na siebie odpowiedzialności za szkody w przewożonym towarze, które zostały spowodowane celowo, na skutek rażącego niedbalstwa czy też, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu. Firmy ubezpieczeniowe wymagają szczegółowej dokumentacji przyczyn powstałych zniszczeń czy strat. Jeżeli natomiast kierowca celowo wyłączy agregat chłodzący i towar się zepsuje z powodu zbyt wysokiej temperatury to firma ubezpieczeniowa nie ma obowiązku ponieść za to odpowiedzialności. Jeżeli jednak chłodnia nie działa z powodu awarii, to takie zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową.

 

Co warto wiedzieć?

Przed podpisaniem umowy warto również zwrócić uwagę na różnorodne warunki szczegółowe, zawarte w ubezpieczeniu. Przede wszystkim chodzi o zakres obowiązywania ubezpieczenia. Zasadniczo, działa ono głównie na terenie Polski. Jeżeli firma prowadzi dostawy również zagraniczne, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość rozszerzenia ochrony, a jeżeli tak, to na jakich warunkach.

 

Niektóre OCP zawierane są na konkretne pojazdy. Oznacza to, że towar chroniony jest tylko w określonym samochodzie. Jeżeli w toku transportu dojdzie do przeładunku, przewożone produkty czy towary tracą ochronę, ponieważ przewozi je nieubezpieczony pojazd. Wszystkie te szczegóły decydują o użyteczności ubezpieczenia i warto zadbać o to, by było ono jak najbardziej przydatne.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?