Ubezpieczenie na życie to dodatkowe zabezpieczenie, zakup którego warto rozważyć. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje losowe, które potrafią sparaliżować normalne funkcjonowanie. Problem polega na tym, że dla wielu osób taka polisa to dodatkowy wydatek, który nie do końca znajduje uzasadnienie. Nie wszyscy chcą bowiem wiązać się z towarzystwem na wiele lat. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie na życie na miesiąc. Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania.

Ubezpieczenia krótkoterminowe cieszą się dużą popularnością. Pozwalają bowiem zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych wtedy, gdy istnieje największe ryzyko ich wystąpienia. Tak jest m.in. w przypadku polisy turystycznej, którą można wykupić na czas trwania podróży.

Ubezpieczenie na życie na miesiąc – jak to działa?

Krótkoterminowe ubezpieczenie na życie działa na identycznej zasadzie jak klasyczna „życiówka”. Oznacza wsparcie finansowe w razie nieoczekiwanej śmierci. I w zasadzie na tym zakres ochrony się kończy, ponieważ wszelka inna pomoc wiąże się z dopełnieniem okresu karencji.

Warto przy tym podkreślić, że co do zasady nie istnieje ubezpieczenie na życie na miesiąc. Taka polisa jest jednak dostępna po spełnieniu określonych warunków. Należy zatem:

Alternatywą dla ostatniego punktu jest rezygnacja z ochrony po upływie pierwszego miesiąca poprzez nieuregulowanie należności. Jeśli składka nie wpłynie, będzie to jednoznaczne z przerwaniem ochrony ubezpieczeniowej.

Jak ubezpieczenie na życie na miesiąc zabezpiecza interesy ubezpieczającego?

Standardowe ubezpieczenie na życie zapewnia szeroki zakres ochrony. Pozwala zabezpieczyć się finansowo nie tylko w razie śmierci, ale również na wypadek wielu innych zdarzeń.

Przykładowo, w ramach polisy Generali Ubezpieczenie na życie dla małych i średnich firm można liczyć na wsparcie finansowe w razie:

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają świadczenie w przypadku specjalistycznego leczenia, pobytu małżonka w szpitalu, pobytu w sanatorium, śmierci rodzica.

Aby jednak móc otrzymać stosowne świadczenie, musi minąć okres karencji. Czas trwania wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela jest różny – zależy od samej oferty, jak i zdarzenia.

W przypadku ubezpieczenia na życie na miesiąc, trudno będzie otrzymać jakiekolwiek dodatkowe świadczenie, tj. inne niż w przypadku śmierci ubezpieczającego. Jak pokazują OWU poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, musi minąć co najmniej 1 miesiąc, aby zyskać dostęp do innych świadczeń. W przypadku niektórych zdarzeń polisowych, okres karencji może wynieść nawet 24-36 miesięcy (np. śmierć w wyniku samobójstwa, poważne zachorowanie).

Miesięczne ubezpieczenie na życie – czy to się opłaca?

Zdania są podzielone, jeśli chodzi o opłacalność miesięcznego ubezpieczenia na życie. Na korzyść takiej polisy przemawia wyłącznie niska składka – wynosi ona zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dlaczego tak niewiele? Składka miesięczna obliczana jest proporcjonalnie do czasu trwania polisy.

W zasadzie na tym zalety się kończą, ponieważ zakres ochrony w tym przypadku jest minimalny. Sprowadza się wyłącznie do wsparcia finansowego rodziny w razie nieoczekiwanej śmierci. To zaś trudno przewidzieć – no chyba, że zaczynasz bardzo ryzykowną pracę. 

Wykupienie miesięcznego ubezpieczenia na życie nie zapewni wsparcia finansowego w przypadku tych zdarzeń, na które nałożone jest czasowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. To zatem spore ograniczenie, które niejako obnaża zasadność wykupywania takiego rodzaju polisy.

Ubezpieczenie na życie – wykup standardową polisę, by zapewnić sobie ochronę

Ubezpieczenie na życie zwiększa poczucie bezpieczeństwa – to niezaprzeczalny fakt. Jeżeli zależy ci na zyskaniu psychicznego komfortu, zdecyduj się na długoterminową polisę. Takie ubezpieczenie wcale nie musi stanowić nadmiernego obciążenia domowego budżetu – szczególnie, jeśli zdecydujesz się opłacać składki miesięczne. Ich wysokość będzie wahać się w granicach kilkudziesięciu złotych – w zależności od zakresu, dodatkowych wariantów oraz sumy ubezpieczenia.

Jeżeli zależy ci na optymalnej ochronie przy jednoczesnej niskiej składce, nie możesz koncentrować się wyłącznie na kosztach. Najpierw musisz porównać dostępne opcje pod kątem zakresu i sumy ubezpieczenia. Dopiero potem możesz analizować polisy z uwzględnieniem ceny.

Zatem jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie? W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie o to:

Pamiętaj! Warto porównać oferty pod kątem występujących zdarzeń losowych oraz obowiązującego okresu karencji. Szczególnie ta ostatnia kwestia może być różna – w zależności od wewnętrznej polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?