Posiadanie motocykla to nie tylko szybka jazda i poczucie wolności, ale przede wszystkim odpowiedzialność za innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego powinniśmy szczegółowo przyjrzeć się dostępnym na rynku ubezpieczeniom. Co tak naprawdę obejmuje wykupione przez nas ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, bez względu na to, czy podróżujemy samochodem czy motocyklem. Koszt jest uzależniony od wielu zmiennych, jak również uwzględnieniu opcji dodatkowych, które podwyższają cenę polisy.

Koszt ubezpieczenia OC

Aby zobrazować wycenę podstawowego ubezpieczenia OC posłużę się przykładem.
Wyobraźmy sobie, że posiadamy drogi motocykl, 38 lat i cechuje nas bezszkodowa jazda. Po zsumowaniu cen, u różnych ubezpieczycieli, zapłacimy około 110 zł rocznie. To całkiem przyzwoita składka zważywszy na fakt, iż nasz pojazd być może nie należy do najmłodszych.
Ubezpieczenie takie możemy kupić zgłaszając się bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, kontaktując się telefonicznie bądź internetowo.

Do podstawowego OC można dokupić dodatkowe warianty ubezpieczenia. Na przykład ubezpieczenie Assistance 24 organizuje i pokrywa koszty pomocy technicznej związanej z wypadkiem, awarią, unieruchomieniem albo kradzieżą samochodu na terenie zarówno Polski jak i całej Europy.

 

Ubezpieczony w ramach tego wariantu ma zapewnione:

–    pomoc w każdym przypadku wystąpienia problemów technicznych z pojazdem, spowodowanych awarią, wypadkiem, uszkodzeniem, kradzieżą lub aktem wandalizmu, na ternie całego kraju 24 godziny na dobę,
–    naprawę motoru na miejscu zdarzenia, jeśli istnieje taka możliwość, do określonej w umowie kwoty,
–    transport sanitarny do i ze szpitala,
–    złomowanie pojazdu, jeśli jest to konieczne,
–    przekazanie wiadomości o tym, co się dzieje z ubezpieczonym dowolnej osobie na terenie kraju,
–    transport uszkodzonego motoru do miejsca zamieszkania ubezpieczonego lub do warsztatu, do określonej w umowie kwoty,
–    dostarczenie paliwa, jeśli jest to powodem unieruchomienia pojazdu

–    przewóz kierowcy i ubezpieczonych przez niego osób do domu lub innego celu podróży,  jeżeli szkody uniemożliwiają  samodzielną podróż,

–   samochód zastępczy do czasu, gdy pojazd ubezpieczonego będzie sprawny.

Opcje dodatkowe

Rynek ubezpieczeniowy reaguje na zapotrzebowanie klienta. Dziś podstawowe ubezpieczenie OC nie wystarcza. Jeśli pojazd jest dla nas szczególnie ważny, czujemy się z nim wyjątkowo związani np. jeśli motor jest zabytkowy lub wyścigowy. Dodatkowe formy zabezpieczeń pojawiają się więc coraz częściej. Opcjonalne formy usługi obejmują wszystkie zaistniałe sytuacje, które mają nam pomóc w usunięciu szkody.

I tak na przykład w ramach dodatkowej usługi ubezpieczony otrzymuje:

–  poradę telefoniczną, jak krok po kroku, należy się zachować, wraz z instrukcją udzielenia pierwszej pomocy,
–  dostęp do infolinii prawnej, gdzie specjalista udzieli ubezpieczonemu wszelkich niezbędnych porad,
–  bezpłatne holowanie do warsztatu lub, jeśli to możliwe, naprawę motocykla na miejscu zdarzenia do określonej w umowie wysokości,
–  informacje teleadresowe sądów, prokuratur oraz kancelarii prawnych na terenie całego kraju,
–  przekazanie wskazanej przez ubezpieczonego osobie pełnej informacji na temat wypadku,
–  profesjonalnie opracowany schemat postępowania, wraz z pełną dokumentacją, w przypadku, gdy ubezpieczony chce szybko uzyskać wypłatę odszkodowania.

Podsumowanie

Każdy pojazd wymaga opieki właściciela, jedną z nich jest posiadanie właściwego ubezpieczenia, które pomoże nam w trudnej sytuacji. Różnorodność ofert na rynku pozwala wybrać to, czego naprawdę potrzebujemy. Pamiętajmy, aby szczegółowo przeczytać umowę i upewnić się, że właśnie takiej ochrony oczekujemy. Odpowiedzialność cywilna dotyczy wszystkich, a w szczególności właścicieli pojazdów. Ubezpieczenie pojazdu jakim jest motocykl pozwoli nam uniknąć nieprzewidzianych wydatków i zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, gdy będziemy tego naprawdę potrzebować.

Ostatnie Wpisy
Ubezpieczenie AC czyli autocasco nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak nosi ze sobą wiele korzyści....
Ubezpieczenie na życie to dodatkowe zabezpieczenie, zakup którego warto rozważyć. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje...
Samochody z instalacją gazową cały czas cieszą się dużą popularnością. Nie ma się czemu dziwić...