Jedną z opcji w ramach ubezpieczeń dobrowolnych, jest ubezpieczenie życia i zdrowia. Już sama ta kategoria jest dość szeroka i pozwala na bardzo szerokie zabezpieczenie. Finansowo chronić się można bowiem na wypadek różnorodnych chorób, pobytu w szpitalu czy też w razie nieszczęśliwego wypadku. Wiadomo, lepiej nic z tego nie doświadczyć, ale różnie bywa. Są jednak również takie choroby, które nie wymagają specjalistycznej interwencji czy hospitalizacji. Sama wizyta u lekarza i przyjęcie odpowiednich leków wystarczą, by odzyskać zdrowie. W takiej sytuacji może się przydać natomiast bardzo ciekawa alternatywa ubezpieczeniowa, jaką jest właśnie ubezpieczenie lekowe. Co to jest, jak działa i czy rzeczywiście warto je mieć? Oto najważniejsze informacje.

Ubezpieczenie życia i zdrowia – czy to konieczne

Zasadniczo, każdy obywatel, który jest ubezpieczony w ramach państwowych ubezpieczeń zdrowotnych, może korzystać z opieki i pomocy lekarskiej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Opieka ta jest całkowicie bezpłatna. Naturalnie wizyty prywatne kosztują, ale te nie odbywają się na NFZ. Jeżeli lekarz, nawet pod darmowej wizycie na NFZ przepisze leki, to zwykle trzeba za nie zapłacić, a tych refundowanych jest bardzo niewiele. Wartość refundacji też nie jest wysoka. Niekiedy leczenie farmakologiczne jest bardzo kosztowne i powoduje bardzo poważne naruszenie domowego budżetu. Do tego dodać trzeba jeszcze ogromne kolejki, które znacznie utrudniają dostanie się do lekarza, czy to pierwszego kontaktu czy to do lekarza specjalisty. W efekcie państwowa służba zdrowia wypada dość blado i rodzi wśród pacjentów coraz więcej niezadowolenia.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie może się w tym wypadku okazać bardzo pomocne. Zależnie od jego zakresu może ułatwić prywatną wizytę u specjalisty, pokryć koszty hospitalizacji lub operacji lub pokryć koszty leczenia farmakologicznego. To zaś skutkuje tym, że pacjent nie tylko może zapewnić sobie znacznie lepszą opiekę, ale również opieka ta nie pociągnie za sobą tak dużych wydatków. W czasie choroby zaś pieniądze są bardzo potrzebne na pokrycie niespodziewanych kosztów. Im więcej jest tych pieniędzy w zanadrzu, tym większe poczucie bezpieczeństwa. Im więcej można więc opłacić z ubezpieczenia, tym lepiej i korzystniej dla ubezpieczonego.

Ubezpieczenie lekowe – co to takiego

Jednym z elementów ubezpieczenia na życie i zdrowie jest więc ubezpieczenie lekowe. Jest to polisa ubezpieczeniowa, która pozwala na redukcję kosztów związanych z leczeniem farmakologicznym. Jest ogromnym ułatwieniem dla ubezpieczonego i zmniejsza jego obciążenie finansowe w razie choroby.

W Polsce nie jest to jeszcze zbyt popularna polisa. Znacznie większym zainteresowaniem cieszy się za granicą. Tam też jest znacznie bardziej doceniana i poważana. Trzeba wiedzieć, że takie ubezpieczenie to praktycznie powszechna polisa na zachodzie. Koszty, jakie się z nią wiążą nie są wysokie, ale za to koszty, które obniża są już bardzo odczuwalne.

Zasady ubezpieczenia lekowego

Zazwyczaj ubezpieczenie lekowe zawierane jest na dwanaście miesięcy. Po upływie tego okresu, polisa może zostać przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy. Składka może być opłacona rocznie, kwartalnie lub miesięcznie. Wszystko zależy od tego, jaką formę udostępnia wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe oraz jaką formę wybierze sam ubezpieczony.

Po zawarciu umowy ubezpieczenia towarzystwo ponosi wszystkie koszty zakupionych przez ubezpieczonego leków. Polisa może zostać opłacona najwcześniej na pięć dni przed rozpoczęciem ochrony. Warto pamiętać, że jest to polisa, która ma za zadanie zmniejszyć koszty związane z leczeniem właśnie poprzez pokrycie kosztów zakupu leków.

Oferty dostępne na rynku

Obecnie na rynku ubezpieczenie lekowe oferuje Towarzystwo Ubezpieczeniowe Zdrowie. W ramach udostępnionej przez nich polisy, ubezpieczony ma możliwość uzyskania 100% refundacji kosztów za zakupione leki. Polisa jest całoroczna, a firma deklaruje pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupowanymi lekami. Trzeba również wiedzieć, że ubezpieczenie może zostać przedłużone na kolejny rok, a składka może być opłacona jednorazowo lub w trybie ratalnym.

Drugą firmą, która oferuje ubezpieczenie lekowe jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZU. Oferowana przez nich polisa nosi nazwę Karty lekowej. Dzięki niej można zyskać 80% zwrotu kosztów za zakupione leki. To nie jest 100%, jak w poprzednim przypadku, ale już te 80% jest sporym udogodnieniem.

Karta lekowa jest dokumentem, który należy okazać w aptece współpracującej z Towarzystwem. Takie rozwiązanie powoduje, że od razu naliczane są koszty obniżone, a ubezpieczony płaci jedynie 20% ceny. Drugą metodą, którą można tu zastosować jest wykupienie leków samodzielnie, bez okazywania karty. Żeby w tej sytuacji uzyskać zwrot poniesionych kosztów trzeba wypełnić specjalny formularz. Można go znaleźć a placówce lub aplikacji mobilnej. Jego uzupełnienie jest proste i nie zabiera wiele czasu.

Ubezpieczenie lekowe nie zawsze działa

Warto jednak wiedzieć, że taka polisa nie zawsze zadziała i nie zawsze znajdzie zastosowanie. Są to tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Każde towarzystwo stosuje własne wyłączenia i zgodnie z własnym planem je wdraża. Najczęściej znajduje się wśród nich działanie ubezpieczonego pod wpływem alkoholu i substancji psychoaktywnych, stan wojny, zamieszki, uszkodzenie zdrowia ubezpieczonego, gdy brał on udział w przestępstwie i kilka innych. Te wyłączenia znajdują się również w ubezpieczeniu lekowym, ale nie tylko one. Firma nie zapłaci za leki również wtedy, gdy służą one leczeniu niepłodności czy też:

Ubezpieczenie lekowe według tego źródła https://rankomat.pl/zdrowotne/ubezpieczenie-lekowe-na-czym-polega-kto-moze-skorzystac to ogromne wsparcie dla ubezpieczonych. Pozwala istotnie obniżyć koszty choroby i koszty jej leczenia. Biorąc pod uwagę, jak wysokie są ceny leków i jak kosztowna bywa terapia farmakologiczna, to takie rozwiązanie jest bezcenne.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?