Studenci na ogół lekceważą ubezpieczenie. Być może jest to kwestia ograniczonych funduszy, ponieważ ubezpieczenia na życie w opinii społecznej są drogie, a student zawsze ma inne, jego zdaniem ważniejsze wydatki. Ponadto młodzi ludzie zwykle myślą, że uda im się ominąć wszelkie nieszczęścia świata. Rzadko też myślą perspektywicznie i raczej nie zastanawiają nad tym, że w przyszłości będą musieli opłacić swojemu dziecku studia czy utrzymać się z niskiej emerytury.

Jednak nawet będąc studentem warto już dziś pomyśleć o sposobach zadbania o swoje zdrowie i przyszłość.
Kiedy jest się młodym nie wybiega się zbyt daleko myślami w przód. Od myślenia o odległej, emerytalnej przyszłości ważniejsze jest zdobywanie wiedzy, doświadczeń, smakowanie życia i zabawa.

 

Wybór ubezpieczenia

Wybór właściwego ubezpieczenia nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest ich wiele rodzajów. Jak wybrać ubezpieczenie najbardziej korzystne, a jednocześnie nie zbyt drogie tak, aby każdy student mógł sobie pozwolić na jego zakup?
Przyjmijmy, że ubezpieczenie chce wykupić student IV roku studiów. Przychody miesięczne, na które składają się: stypendium, wsparcie od rodziców i praca na pół etatu, to łącznie około 1300 PLN. Jakie ubezpieczenie jest dla niego najlepsze? Broker poleciłby zapewne ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym. Ubezpieczenie opiewające na 20 000 PLN z opcjami dodatkowymi (ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa, spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem, niezdolności do pracy i poważnego zachorowania) kosztuje miesięcznie średnio 100 do 150 PLN.
Dobranie najlepszego i najbardziej dostosowanego do indywidualnych potrzeb ubezpieczenia dobrze jest powierzyć w ręce specjalisty. Może to być broker ubezpieczeniowy, który profesjonalnie doradzi, jakie ubezpieczenie wybrać. Co więcej, usługa ta najczęściej jest darmowa, ponieważ koszt pracy brokera pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe, na którego usługi się zdecydujemy.
Warto zwrócić uwagę studentów na ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, które zapewnia ochronę, a jednocześnie pomaga w pomnażaniu posiadanych oszczędności. Składka w takim ubezpieczeniu jest dzielona na część ochronną oraz inwestycyjną. Stosunek obu części zależny jest od:

  • wysokości ubezpieczenia (im jest mniejsze, tym mniejszą kwotę towarzystwo ubezpieczeniowe pobiera na ochronę),
  • klienta (im mniej ryzykowny, tym więcej pieniędzy przeznaczonych na inwestycję),
  • czasu oszczędzania (im dłużej trwa okres trwania ubezpieczenia tym wyższy zarobek).

 

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Studentom najczęściej poleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Przydaje się ono, gdy czynnie uprawiamy sport i często wyjeżdżamy w góry. Można wtedy mieć pewność, że nawet jeśli coś niemiłego przytrafi się na stoku, nie przeżyjemy niemiłego zdziwienia, gdy zobaczymy rachunek za pobyt w szpitalu. Wypadki, mogą zdarzyć się każdemu i w każdej chwili. Poważne złamania wymagają specjalistycznej porady, hospitalizacji, rehabilitacji, a to kosztuje. Ponadto ta forma ubezpieczenia jest często wymagana przy wyjazdach za granicę, do pracy; zdarza się, że wykupienie NNW jest warunkiem pozwolenia na wyjazd.
Ubezpieczenie NNW można wykupić na uczelni na początku każdego roku akademickiego lub w dowolnym okresie roku, zaopatrując się w jedną z kart studenckich, takich jak ISIC czy Euro26. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o ubezpieczenia turystyczne, także polecane studentom. Wykupując ubezpieczenie turystyczne ma się zapewnione bezpłatne konsultacje medyczne na całym świecie, ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia i pobytu szpitalnego, oferuje także wsparcie całodobowego telefonicznego centrum obsługi.

Ubezpieczenie samochodu

Warto też rozważyć zakup ubezpieczenia komunikacyjnego, studenci to także coraz częściej posiadacze samochodów. Każdy, kto choć raz doświadczył kolizji drogowej wie, jak bardzo pomocne okazuje się ubezpieczenia Assistance lub auto casco. W jego zakresie, w przypadku wypadku, awarii pojazdu czy kradzieży, ubezpieczyciel oferuje pomoc techniczną i medyczną.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?