Jeśli jesteś wieloletnim kierowcą, z pewnością wiesz, jak wiele czynników może mieć wpływ na wysokość polisy OC. Wokół niektórych elementów uważanych za czynniki wpływające na koszt OC narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przebieg pojazdu. Kierowcy podzielili się na dwie grupy, z których każda ma odmienne zdanie w tej kwestii. Jak się jednak okazuje, obie grupy mogą mieć rację. Jak więc to wygląda z przebiegiem samochodu i jego wpływem na wysokość składki ubezpieczenia?

Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC  

To, czy przebieg samochodu będzie miał wpływ na wysokość składki ubezpieczenia, uzależnione jest tak naprawdę jednego elementu - towarzystwa ubezpieczeniowego, na które postawimy. Niektóre z nich określając wysokość polisy OC, bierze pod uwagę przebieg, dla innych z kolei dużo ważniejszy jest wiek kierowcy czy jego historia ubezpieczenia. Jeśli posiadasz samochód, którego przebieg nie należy do najmniejszych, koniecznie postaw więc na ubezpieczyciela, dla którego element ten nie jest ważny. Dzięki temu unikniesz zwyżki. W czasach kiedy towarzystwa ubezpieczeniowe szukają kierowców, a nie na odwrót, znalezienie takiego nie będzie większym problemem. 

Dlaczego przebieg samochodu może wpłynąć na wysokość polisy 

Zastanawiasz się, dlaczego niektórzy z ubezpieczycieli zwracają uwagę na przebieg samochodu? Wynika to z prostego faktu. Bardzo często z wysokim przebiegiem idzie w parze wiek pojazdu. Im większy przebieg - tym starszy samochód. Wiek samochodu z kolei ma realny wpływ na jego awaryjność. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciel podwyższa składki w przypadku kierowców posiadających samochód, którego sprawność pozostawia wiele do życzenia ze względu na imponujący wiek. Wysokość polisy w każdym towarzystwie zwiększa się wraz z surowszą oceną ryzyka wystąpienia wypadku na drodze. 

Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC - jak uniknąć wysokich składek?

Jeśli kupiłeś samochód z drugiej ręki, a licznik pokazuje pokaźną cyfrę, wcale nie musisz się obawiać o większą polisę. Choć wiele towarzystw uzależnia wysokość składki OC od aktualnego przebiegu, bez trudu znajdziesz takie, które nie zwraca uwagi na ten czynnik. Warto korzystać z porównywarek cenowych, aby przekonać się, jaka oferta będzie dla nas najkorzystniejsza. Może się nawet zdarzyć, że najlepszą propozycję będzie miał dla nas towarzystwo, które zwraca uwagę na przebieg, ale ceni sobie także doświadczonych kierowców z bezszkodową historią jazdy. 

Decydując się na konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, zwróć szczególną uwagę na elementy, które wpływają na wysokość składki. Może się okazać, że ubezpieczyciel, z którego usług korzystałeś przez wiele lat, nie ma dla Ciebie tak atrakcyjnej oferty, jak inne towarzystwa. W szczególności, jeśli zwraca on uwagę na przebieg, a Twoje auto na przestrzeni lat pozostaje takie samo - co oznacza, że jego przebieg stale rośnie. Nie bój się wówczas przenieść do innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ostatnie Wpisy
Choć za samochód pochodzący z drugie ręki zapłacimy więcej, w przypadku objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem...
Wiek samochodu a cena ubezpieczenia OC
Poszukując odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego samochodu - zarówno OC, jak i AC - zwracamy szczególną...
Udział własny w szkodzie - co to jest? Jak znieść?
Codzienność bez własnego samochodu, którym dojedziemy do pracy czy na zakupy, dla wielu brzmi jak...
Kiedy przysługuje nam auto zastępcze?