Jednym z dodatków do ubezpieczenia mieszkania lub domu jest polisa OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to może się okazać bardzo przydatne i pomocne, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to umowa dodatkowa, którą najczęściej można kupić wraz z ubezpieczeniem nieruchomości. Występuje również jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego, ale wówczas zawierana jest wyłącznie na okres wyjazdu, czyli taki sam, jak polisa turystyczna.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym kupowane wraz z ubezpieczeniem nieruchomości zawierane jest na rok, a to znacznie korzystniejsza opcja. Co więcej, w takim zestawieniu jest ono relatywnie tańsze i korzystniejsze. Warto rozważyć to jako opcję dodatkową. Samo ubezpieczenie nieruchomości nie będzie przez to dużo droższe.

 

Jak działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która pozwala na finansową rekompensatę szkód rzeczowych i osobowych, wyrządzonych osobom trzecim przez samego ubezpieczonego.

Szkody rzeczowe to wszelkie zniszczenie mienia należącego do osób trzecich, np:

 • wybicie szyby,
 • wytrącenie z ręki telefonu,
 • zarysowanie auta,
 • zniszczenie elewacji budynku.

Każda taka szkoda powinna być wobec poszkodowanego naprawiona. Jeżeli sprawca szkody ma wykupione ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, koszty te pokryje polisa, a domowy budżet w żaden sposób na tym nie ucierpi.

Szkody osobowe to wszelkie szkody poczynione na zdrowiu poszkodowanego. Jeżeli przez działanie ubezpieczonego poszkodowany:

 • złamie rękę, nogę,
 • nabije sobie guza,
 • złamie żebro,
 • wybije zęby.

Sprawca zdarzenia, który jest za to zdarzenie odpowiedzialny, będzie zmuszony również zapłacić za ewentualne leczenie. Jeżeli sprawca takiego zdarzenia ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, to nie ma powodów do obaw. Firma ubezpieczeniowa zapłaci odpowiednie odszkodowanie, tak by usatysfakcjonować poszkodowanego, a sam sprawca praktycznie w żaden sposób tego nie odczuje, ponieważ jego budżet domowy nie będzie zmuszony do poniesienia tych kosztów.

 

Kiedy OC w życiu prywatnym może nie zadziałać - kiedy?

Warto wiedzieć, że są takie okoliczności, w których ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie zadziała. Są one zebrane i opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia w dziale Wyłączeń. To zdarzenia, za które firma na siebie nie przejmuje odpowiedzialności z różnych przyczyn. Wśród wyłączeń można znaleźć takie jak:

 • celowe działanie,
 • działanie pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
 • szkody, które spowodowane są uprawianiem sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka,
 • szkody spowodowane podczas polowania lub innego używania broni palnej,
 • szkody spowodowane w związku z wykonywaną pracą zawodową (OC w życiu prywatnym dotyczy wyłącznie prywatnych szkód),
 • szkody spowodowane korzystaniem z różnorodnych urządzeń, w tym pojazdów mechanicznych, bez odpowiednich uprawnień do ich użytkowania.

Firmy ubezpieczeniowe nie biorą odpowiedzialności za nieodpowiedzialnych ubezpieczonych. Ich rolą jest jedynie rekompensowanie skutków nieszczęśliwych wypadków, a nie efektów brawury.

 

Czy warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?

Jest to szczególnie korzystna polisa, gdy w domu mieszkają również dzieci. Może się zdarzyć, że któreś z nich wybije sąsiadowi okno lub zniszczy elewację. Może się tak zdarzyć, że dzieci nieopatrznie zrobią krzywdę również samemu sąsiadowi.

Pokrycie kosztów ewentualnych napraw może się wiązać z bardzo dużymi wydatkami. Tymczasem takie OC w życiu prywatnym roztacza ochronę ubezpieczeniową nie tylko nad samym ubezpieczonym, który podpisał umowę i opłaca składkę, ale również nad osobami, które zamieszkują z nim w jednym gospodarstwie domowym. Nie czekaj tylko już teraz sprawdź cenę polisy mieszkaniowej w kalkulatorze ubezpieczeń mieszkaniowych: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator i zaoszczędź na ubezpieczeniu mieszkania do 30% ceny.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?