Zakup ubezpieczenia OC tylko z pozoru wydaje się prostą sprawą. Kierowcy często nie sprawdzają wariantów polisy, ceny i wykupują ją na chybił-trafił. W tym tekście przeanalizujemy najczęstsze błędy przy zakupie ubezpieczenia OC i doradzimy w jaki sposób możesz ich uniknąć!

Komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego. Ustawodawca nie narzucił jednak szczegółów takiej polisy, Dzięki temu ubezpieczający ma możliwość skorzystania z oferty wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych, których warianty znacznie różnią się od siebie.

Błędy przy zakupie ubezpieczenia OC – pośpiech!

To największy grzech związany z zakupem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Kierowca chce jak najszybciej załatwić sprawę. Idzie do pierwszego-lepszego agenta i prosi o ofertę. Szybko wypełnia kwity, nie patrząc na to co podpisuje. Tak załatwiona sprawa, to żadna sprawa. Ten błąd może kosztować kierowcę nawet kilkaset złotych!

Takie są bowiem różnice względem kupowania polisy u różnych TU. Kierowca, który chce wybrać najkorzystniejszy wariant dla siebie powinien skorzystać z porównywarek, sprawdzić czy np. za zakup przez internet nie otrzyma dodatkowych zniżek oraz sprawdzić oferty u różnych agentów. To ważne, bo dzięki temu można sporo zaoszczędzić!

Automatyczne zgadzanie się na przedłużenie polisy

Błędy przy zakupie ubezpieczenia OC są związane również z przedłużeniem umowy. Niektórzy kierowcy błędnie kalkulują, że ubezpieczyciel przedstawi im zniżkę za długą współpracę. To fałsz. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe szukają nowych klientów i właśnie dla nich szykują najlepsze oferty. Jeżeli masz więc trochę czasu, to najlepiej co roku zmieniać firmę ubezpieczeniową. W ten sposób również możesz znacznie obniżyć kwotę za ubezpieczenie.

Wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd i omijanie OWU

Jeżeli pojazdem będzie jeździł młody kierowca – powiedz o tym agentowi. Gdy pożyczasz samochód szwagrowi, też zwróć na to uwagę. Póki nic się nie stanie – jest ok. Natomiast w przypadku kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie, a następnie będzie domagał się od Ciebie jego zwrotu! Musisz być szczery w rozmowie z ubezpieczycielem, żeby chronić również siebie!

Ważna kwestia to Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU zapisane są wszystkie wyłączenia, regulacje i wartości. Przed podpisaniem umowy należy koniecznie się z tym zapoznać. Może się bowiem okazać, że firma nie będzie brała odpowiedzialności za wypadek, jeżeli nawet minimalnie przekroczysz dozwoloną prędkość, albo używasz samochodu do działalności gospodarczej. W takim przypadku ubezpieczyciel również wypłaci drugiej osobie odszkodowanie, ale będzie domagać się zwrotu od Ciebie.

Przy podpisywaniu polisy staraj się unikać powyższych błędów. Wykonaj kalkulację i dokładnie przeanalizuj każdy wariant OC. Dzięki temu nie tylko będziesz dobrze zabezpieczony, ale również możesz otrzymać naprawdę korzystne warunki finansowe!

Ostatnie Wpisy
Codzienność bez własnego samochodu, którym dojedziemy do pracy czy na zakupy, dla wielu brzmi jak...
Kiedy przysługuje nam auto zastępcze?
Podstawowym celem ubezpieczenia zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego jest ochrona interesu osób poszkodowanych, a także...
Ubezpieczenia obowiązkowe - lista i przykłady ubezpieczeń
Jeśli jesteś wieloletnim kierowcą, z pewnością wiesz, jak wiele czynników może mieć wpływ na wysokość...
Przebieg samochodu a ubezpieczenie OC - czy ma wpływ na wysokość polisy?