Zakup ubezpieczenia OC tylko z pozoru wydaje się prostą sprawą. Kierowcy często nie sprawdzają wariantów polisy, ceny i wykupują ją na chybił-trafił. W tym tekście przeanalizujemy najczęstsze błędy przy zakupie ubezpieczenia OC i doradzimy w jaki sposób możesz ich uniknąć!
Komunikacyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu zarejestrowanego. Ustawodawca nie narzucił jednak szczegółów takiej polisy, Dzięki temu ubezpieczający ma możliwość skorzystania z oferty wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych, których warianty znacznie różnią się od siebie.
To największy grzech związany z zakupem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Kierowca chce jak najszybciej załatwić sprawę. Idzie do pierwszego-lepszego agenta i prosi o ofertę. Szybko wypełnia kwity, nie patrząc na to co podpisuje. Tak załatwiona sprawa, to żadna sprawa. Ten błąd może kosztować kierowcę nawet kilkaset złotych!
Takie są bowiem różnice względem kupowania polisy u różnych TU. Kierowca, który chce wybrać najkorzystniejszy wariant dla siebie powinien skorzystać z porównywarek, sprawdzić czy np. za zakup przez internet nie otrzyma dodatkowych zniżek oraz sprawdzić oferty u różnych agentów. To ważne, bo dzięki temu można sporo zaoszczędzić!
Błędy przy zakupie ubezpieczenia OC są związane również z przedłużeniem umowy. Niektórzy kierowcy błędnie kalkulują, że ubezpieczyciel przedstawi im zniżkę za długą współpracę. To fałsz. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe szukają nowych klientów i właśnie dla nich szykują najlepsze oferty. Jeżeli masz więc trochę czasu, to najlepiej co roku zmieniać firmę ubezpieczeniową. W ten sposób również możesz znacznie obniżyć kwotę za ubezpieczenie.
Jeżeli pojazdem będzie jeździł młody kierowca – powiedz o tym agentowi. Gdy pożyczasz samochód szwagrowi, też zwróć na to uwagę. Póki nic się nie stanie – jest ok. Natomiast w przypadku kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie, a następnie będzie domagał się od Ciebie jego zwrotu! Musisz być szczery w rozmowie z ubezpieczycielem, żeby chronić również siebie!
Ważna kwestia to Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU zapisane są wszystkie wyłączenia, regulacje i wartości. Przed podpisaniem umowy należy koniecznie się z tym zapoznać. Może się bowiem okazać, że firma nie będzie brała odpowiedzialności za wypadek, jeżeli nawet minimalnie przekroczysz dozwoloną prędkość, albo używasz samochodu do działalności gospodarczej. W takim przypadku ubezpieczyciel również wypłaci drugiej osobie odszkodowanie, ale będzie domagać się zwrotu od Ciebie.
Przy podpisywaniu polisy staraj się unikać powyższych błędów. Wykonaj kalkulację i dokładnie przeanalizuj każdy wariant OC. Dzięki temu nie tylko będziesz dobrze zabezpieczony, ale również możesz otrzymać naprawdę korzystne warunki finansowe!