Codzienność bez własnego samochodu, którym dojedziemy do pracy czy na zakupy, dla wielu brzmi jak koszmar. Może on jednak stać się rzeczywistością w momencie, gdy będziemy uczestnikami zdarzenia drogowego, w wyniku którego nasz pojazd zostanie uszkodzony. Całe szczęście, istnieją sytuacje, w których możemy ubiegać się o samochód zastępczy. Jakich przypadków dotyczy ta możliwość?

Wina po stronie innego kierowcy - kiedy przysługuje auto zastępcze?

Pytanie o auto zastępcze może pojawić się w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, w której jesteśmy poszkodowanymi, druga z kolei - gdy jesteśmy sprawcami. W przypadku pierwszej okoliczności ubieganie się o auto zastępcze z polisy OC sprawcy nie stanowi większego problemu. Towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje samochód zastępczy, gdy nasz własny uległ częściowej lub całkowitej szkodzie. Warto jednak pamiętać, że o auto zastępcze należy się ubiegać w firmie ubezpieczeniowej sprawcy.

Jeśli zostanie stwierdzona szkoda częściowa, samochodem zastępczym możemy przemieszczać się do czasu, aż nasze auto nie zostanie naprawione. W tym czasie osoba poszkodowana ponosi koszta związane z eksploatacją samochodu.

Z kolei w przypadku szkody całkowitej samochód zastępczy zostaje przyznany do czasu wypłacenia poszkodowanemu odszkodowania. Może także dojść do sytuacji, w której poszkodowany porusza się autem zastępczym do momentu zakupu nowego pojazdu. Takie przypadki należą jednak do rzadkości.

Kiedy przysługuje auto zastępcze - czy zawsze je otrzymamy z OC sprawcy?

W tym momencie warto wspomnieć także o sytuacji, w której ubezpieczyciel sprawcy może odmówić wydania samochodu zastępczego. Dzieje się tak, kiedy poszkodowany posiada inne sprawne auto, którym może się poruszać.

Gdy to my jesteśmy sprawcami wypadku - kiedy przysługuje auto zastępcze?

Jeśli do zdarzenia drogowego doszło z naszej winy, nie możemy się spodziewać, że ubezpieczyciel zaoferuje nam samochód zastępczy w ramach polisy OC. Możemy jednak na nie liczyć, jeśli zdecydowaliśmy się rozszerzyć ubezpieczenie o AC. Należy jednak wziąć pod uwagę, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują konkretne warianty, w których czas na nieodpłatne korzystanie z samochodu zastępczego jest ograniczony.

Leasing - kiedy przysługuje auto zastępcze?

Warta uwagi jest sytuacja, kiedy w zdarzeniu drogowym bierze udział leasingowany pojazd. Jest to o tyle istotne, że prawnym właścicielem tego samochodu jest firma leasingowa, a nie kierowca, który podpisał z nią umowę. To właśnie ona ma prawo ubiegać się o auto zastępcze z ubezpieczenia OC sprawcy czy AC.

Większość firm leasingowych oferuje możliwość bezpłatnego korzystania z pojazdu zastępczego, w momencie gdy leasingowany pojazd jest w naprawie. W takiej sytuacji uszkodzony pojazd jest naprawiany w warsztacie, z którym współpracują. Warto jednak upewnić się przed podpisaniem umowy, czy firma leasingowa oferuje taką usługę w ramach podstawowego pakietu. Dzięki temu unikniemy rozczarowań w przyszłości.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?