Motocykle od dawna cieszą się popularnością wśród Polaków. Aby jednak użytkowanie jednośladu było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu motocykla oraz samego motocyklisty. Sprawdź, które elementy są obowiązkowe, a o które warto zatroszczyć się dla własnego dobra.

Polacy przesiadają się na motocykle. Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w 2019 roku nastąpił znaczny wzrost rejestracji jednośladów – niemal o 30% w porównaniu do 2018 roku. Osoby, które decydują się na poruszanie motocyklami muszą jednak pamiętać o spełnieniu wymogów związanych z bezpieczeństwem. To ważne – szczególnie, że każdego roku na polskich drogach ginie bardzo wielu motocyklistów.

Poruszanie się motocyklem tylko dla osób z uprawnieniami

Motocyklem mogą kierować wyłącznie osoby, które mają stosowne uprawnienia. Podstawą jest prawo jazdy kategorii A. Warto jednak mieć świadomość, że rodzaj dokumentu uzależniony jest od motocykla.

 • Kategoria A1 – pozwala na prowadzenie motocykla o pojemności do 125 cm3 i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/g. Dostępna jest dla osób powyżej 16 roku życia – za zgodą rodziców / opiekunów.
 • Kategoria A2 – pozwala na kierowanie motocyklami o mocy silnika nieprzekraczającej 35 kW w stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,2 kW/g. Przeznaczona dla osób pełnoletnich.
 • Kategoria A – przeznaczona dla osób powyżej 24 roku życia, które od co najmniej 2 lat mają prawo jazdy kategorii A2. Pozwala na prowadzenie dowolnego motocykla – niezależnie od jego mocy, pojemności silnika czy masy.

Obowiązkowe wyposażenie motocyklisty

Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie motocyklisty, przepisy wskazują wyłącznie na jeden element. Chodzi o kask, który powinien posiadać nie tylko kierowca, ale również pasażer.

Przepisy nie określają, jaki to musi być kask, więc motocyklista ma tutaj pełną dowolność. Jedynym wyznacznikiem powinien być jednak certyfikat bezpieczeństwa – na terenie Europy (a więc i w Polsce) obowiązuje certyfikat ECE R22-05.

Za brak kasku grozi mandat karny. Jego wysokość wynosi 100 zł. Do tego trzeba liczyć się z 2 punktami karnymi. Jeżeli pasażer nie posiada kasku, wówczas i on jest zobowiązany do uregulowania mandatu w wysokości 100 zł.

Należy przy tym podkreślić, że przepisy w innych krajach mają znacznie większe wymagania co do obowiązkowego zestawu motocyklisty. Koniecznością jest m.in. wyposażenie w gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy. Warto zatem uzupełnić obowiązkowy zestaw o powyższe akcesoria – po to, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych.

Ubiór motocyklisty – zalecenia

Chociaż przepisy nie wskazują na konieczność podróżowania motocyklem w specjalnym stroju, warto skompletować odpowiednią odzież. Zaprojektowana z myślą o motocyklistach, pozwala zwiększyć bezpieczeństwo podróżującego.

Profesjonalny strój motocyklisty powinien składać się ze specjalnych spodni oraz kurtki – najlepiej odpowiednio wzmocnionych. Dzięki temu ryzyko poważnego urazu podczas upadku zostanie zredukowane. Koniecznością są także solidne buty – najlepiej takie sięgające powyżej kostki, co pozwoli na lepszą stabilizację stóp.

Podczas podróżowania – nie tylko w gorszą pogodę – przydają się rękawice. Wykonane z solidnych materiałów, uchronią dłonie w razie nawet niegroźnego upadku.

Przydaje się również kamizelka odblaskowa. Dzięki niej motocyklista będzie lepiej widoczny po zmroku.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Wyposażenie motocykla to znacznie więcej wymagań. Wszystkie kwestie związane z dopuszczenie jednośladu do ruchu i poruszania się nim po drogach reguluje rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Zgodnie z przepisami, motocykl musi być wyposażony m.in. w:

 • prędkościomierz
 • minimum jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie
 • ciągły sygnał dźwiękowy – generowany hałas nie może być mniejszy niż 87dB
 • błotniki o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony
 • tłumik wydechu
 • dwa niezależne hamulce
 • ogumienie pneumatyczne
 • system zabezpieczający przed uruchomieniem motocykla przez osoby niepowołane.

Koniecznością są także odpowiednie światła, tj. mijania, drogowe, kierunkowskazy, hamowania, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, pozycyjne tylne, odblaskowe tylne inne niż trójkąty.

Ważne ubezpieczenie OC

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC – także motocykl. Dlatego należy pamiętać o wykupieniu stosownej polisy i jej przedłużaniu, aby móc podróżować jednośladem.

W przypadku OC dla motocykla, podobnie jak OC dla samochodu, nie ma sensu przepłacać. Zasadny jest wybór najtańszej oferty, w znalezieniu której pomóc może kalkulator ubezpieczeniowy. Wystarczy wypełnić formularz, aby dotrzeć do polisy tańszej nawet od 50% w porównaniu do najdroższej oferty.

Przeczytaj koniecznie „Ubezpieczenie OC i AC motocykla – gdzie i za ile możesz kupić polisę?

Pamiętaj! Za brak ważnego OC grozi kara finansowa nawet do 930 zł przy braku polisy powyżej 14 dni.

Ostatnie Wpisy
Ubezpieczenie na życie to dodatkowe zabezpieczenie, zakup którego warto rozważyć. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje...
Samochody z instalacją gazową cały czas cieszą się dużą popularnością. Nie ma się czemu dziwić...
Samochody używane – mimo najlepszego stanu technicznego – są bardziej narażone na nieprzewidziane awarie niż...