Samochody z instalacją gazową cały czas cieszą się dużą popularnością. Nie ma się czemu dziwić – gaz jest tańszy niż benzyna, co pozwala na poczynienie sporych oszczędności. Aby jednak móc zamontować butlę LPG, musisz zdobyć odpowiednie dokumenty. Poznaj najważniejsze informacje.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, aż 15% samochodów poruszających się po polskich drogach ma instalację gazową. To bardzo wysoki wynik, który nikogo nie zaskakuje. Od dłuższego czasu różnica między benzyną a LPG utrzymuje się na podobnym poziomie, tj. gaz jest nawet o połowę tańszy od benzyny. Możliwość poczynienia sporych oszczędności kusi, dlatego Polacy coraz chętniej sprowadzają z zagranicy auta używane z silnikiem benzynowym, w których można dokonać instalacji butli LPG.
Homologacja butli LPG – co to jest?
Każdy pojazd, zanim zostanie dopuszczony do ruchu, musi przejść proces homologacji. Podobnie jest w przypadku samochodów z zainstalowaną butlą LPG. Chodzi bowiem o to, aby zweryfikować czy podróżowanie takich autem jest w pełni bezpieczne – nie stanowi zagrożenia dla kierowcy i pasażerów oraz innych uczestników ruchu.
Należy mieć świadomość, że homologacja butli LPG jest przyznawana czasowo. Okres jej ważności wynosi 10 lat.
Gdzie można dokonać homologacji butli LPG?
Istnieje wiele warsztatów samochodowych, w których można dokonać montażu butli LPG w pojeździe. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy zakład ma uprawnienia do wydawania niezbędnej homologacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wystawienia homologacji uprawnione są wyłącznie te warsztaty samochodowe, które uzyskały upoważnienie Transportowego Dozoru Technicznego. Lista zakładów dostępna jest na stronie internetowej pod adresem https://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/zbiorniki-stanowiace-wyposazenie-pojazdow-samochodowych-lpgcnglng/badania-zbiornikow.html.
Jakie wymagania musi spełniać butla LPG?
Homologacja butli LPG przyznawana jest wówczas, gdy zbiornik spełni określone wymagania. Przede wszystkim specjaliści sprawdzają obecność znaku 67R na tabliczce znamionowej. Pozostałe wykonywane czynności to:
Jeżeli zbiornik gazowy przejdzie badanie technicznie pozytywnie, wówczas wydawana jest homologacja. Jeśli natomiast inspektor stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas butla LPG nie będzie mogła być zamontowana w pojeździe.
Gdy homologacja butli LPG straci ważność…
Homologacja zbiornika gazowego montowanego w samochodzie jest ważna 10 lat. Jeszcze przed upływem tego czasu należy dokonać legalizacji w uprawnionym do tego celu warsztacie.
Warto przy tym pamiętać, że legalizację przeprowadza się nie tylko w przypadku zbliżającej się daty ważności homologacji. Jest to konieczne także w sytuacji:
Pamiętaj! Legalizacja zostanie przedłużona o kolejnych 10 lat. Zaś maksymalny okres użytkowania jednej butli LPG wynosi 20 lat. Po tym czasie należy dokonać wymiany zbiornika i przeprowadzić jego homologację.
Ile kosztuje legalizacja zbiornika LPG?
Koszt legalizacji zbiornika gazowego w samochodzie uzależniony jest od kilku czynników. Znaczenie mają m.in.:
Istotny jest również cennik konkretnego warsztatu samochodowego uprawnionego do przeprowadzenia legalizacji.
Szacuje się jednak, że koszt zalegalizowania zbiornika LPG nie powinien przekroczyć 200-250 zł. Oczywiście istnieją pewne wyjątki. Mowa o sytuacji, w której butla gazowa nie przejdzie badania technicznego. Wówczas koszt zwiększy się do średnio 400-600 zł – trzeba będzie nabyć nowy zbiornik i przeprowadzić jego legalizację.
Czy homologacja zbiornika LPG jest konieczna?
Użytkowanie samochodu z butlą gazową bez ważnej homologacji jest zabronione – tak wynika z obowiązujących przepisów. W praktyce oznacza to np. mandat karny w przypadku kontroli drogowej. Ponadto pojazd nie przejdzie badania technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
Instalacja butli LPG – czy to się opłaca?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – wszystko zależy od tego, w jakim kontekście rozpatruje się korzyści.
Na pewno użytkowanie auta na gaz jest tańsze, ponieważ paliwo LPG kosztuje mniej niż benzyna. Z drugiej jednak strony warto zwrócić uwagę na koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat, średnia cena OC w III kwartale 2019 roku dla samochodu z silnikiem benzynowym i napędzanym gazem (732 zł) była o kilkadziesiąt złotych wyższa w porównaniu z pojazdem z silnikiem benzynowym (674 zł).
Jeżeli zdecydujesz się na montaż butli LPG w aucie, musisz pamiętać o kwestiach formalnych. Dzięki temu będziesz mógł użytkować pojazd bezpiecznie – bez obaw o finansowe konsekwencje za brak wymaganych dokumentów.