Wyjazd na zagraniczne wakacje to dla wielu marzenie, cel, plan i coś na co czeka się przez cały rok. Inny kraj to zupełnie inna kultura, architektura, jedzenie i doświadczenia. To zupełnie inny świat, który warto jest zobaczyć i warto go zwiedzić. Takie podróże zwykle rozwijają, dodają skrzydeł, poszerzają wiedzę i horyzonty osób, które się ich podejmują. To również niesamowita przygoda, której przeżycie jest wspomnieniem na wiele długich lat. By było to jedynie pozytywne przeżycie, warto sobie zawczasu przygotować odpowiednie ubezpieczenie. Z pomocą przyjdzie tutaj z pewnością indywidualne ubezpieczenie turystyczne oraz karta EKUZ. Czym jest wspomniana karta i jak może pomóc? Oto najważniejsze informacje.

EKUZ – co to takiego?

EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (). Można ją wyrobić bezpłatnie w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy pobrać ze strony NFZ wniosek, wypełnić go i przesłać. Przesłać można skan mailem lub oryginał tradycyjną pocztą. Na podstawie informacji zamieszczonych we wniosku, wnioskodawca jest weryfikowany i jeżeli posiada ubezpieczenie zdrowotne, wówczas wystawienie takiej karty nie jest żadnym problem. Czeka się zazwyczaj zaledwie kilka dni. Kartę można odebrać osobiście w oddziale NFZ lub zawnioskować o jej wysłanie na podany we wniosku adres korespondencyjny.

Cała procedura wnioskowania o kartę aż do jej otrzymania zajmuje zwykle około tygodnia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w sezonie urlopowym, ten czas może się wydłuż, jako że takich wniosków wpływa znacznie więcej, więc i czas oczekiwania jest dłuższy. Karty wyrabiane są zwykle zgodnie z kolejnością przesyłanych zgłoszeń, także im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej karta będzie w rękach ubezpieczonego.

Kto może wnioskować o EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje wszystkim, którzy w Polsce są zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Będą to więc osoby:

  • zatrudnione w oparciu o umowę o pracę;
  • osoby samozatrudnione;
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą;
  • osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie;
  • osoby, które pobierają rentę;
  • emeryci;
  • osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy i przez ten urząd pracy zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • małżonkowie osób zatrudnionych, którzy są dopisani do ubezpieczenia pracującego członka rodziny;
  • niepełnoletnie dzieci, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku każdej z tych grup osób uprawnionych do wyrobienia i posiadania karty EKZU, obowiązuje nieco inny okres jej ważności. EKUZ nie jest bowiem wydawana bezterminowo. Wydawana jest zawsze na określony czas i wyłącznie w tym okresie można z niej skorzystać.

Gdy karta traci ważność, a planowany jest kolejny wyjazd za granicę, wówczas koniecznie trzeba wyrobić sobie nowy dokument.

Okres ważności karty jest w dużej mierze zależny od zmienności podstawy, która pozwoliła na jej wydanie. Tak jak w przypadku emerytury, sytuacja ta się prędko nie zmieni, kartę można więc wydać na 5 lat bez obaw. Tak w przypadku osoby bezrobotnej, jej status może ulec zmianie, dlatego karta wydawana jest wyłącznie na 2 miesiące.

Jak działa EKUZ?

Karta jest swego rodzaju przedłużeniem państwowego ubezpieczenia zdrowotnego poza granicami Polski. Jeżeli turysta ma taką kartę, a podczas pobytu za granicą będzie musiał skorzystać z pomocy lekarskiej, wówczas koszty tej pomocy pokryje EKUZ.

Każdy, kto przebywa zagranicą i nie ma tam opłaconego ubezpieczenia państwowego musi z własnych pieniędzy opłacać całe leczenie łącznie z akcją poszukiwawczą, ratowniczą i ratowaniem życia w szpitalu.

Niektóre z procedur medycznych są bardzo drogie. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, że trzeba te koszty pokryć z własnej kieszeni, turyści mogliby zwyczajnie zbankrutować. Dlaczego? Koszty sięgają niekiedy kilkuset tysięcy złotych. To ogromne pieniądze. Jeżeli jest wyrobiona karta, to wystarczy w placówce medycznej podać jej numer, by placówka ta ubiegała się o finansowanie procedur z polskiego NFZ.

Warto jednak wiedzieć, że taka karta ma pewne ograniczenia. Otóż, refundowane są koszty wyłącznie zabiegów nieplanowanych i nieumówionych. Oznacza to, że jeżeli ktoś jedzie celowo za granicę, by tam skorzystać z opieki medycznej a termin konsultacji lub zabiegu ma wcześniej umówiony, to niestety, ale takie zdarzenia nie zostaną zrefundowane. Refundacji podlegają sytuacje nagłe, które mają charakter ratowania życia lub zdrowia.

Jak dokładnie wygląda proces refundowania zabiegów i procedur?

Na tym nie koniec. Poza tym, że procedury planowane i umówione nie są refundowane, to kolejnym ograniczeniem jest próg finansowy. NFZ zwraca dokładnie tyle pieniędzy, ile zapłaciłby polskiemu szpitalowi za taką właśnie procedurę. Jeżeli więc pacjent zostanie poddany za granicą operacji, która staje się konieczna nagle (czyli pierwszy warunek zostaje spełniony), to szpital, który tę operację przeprowadzał wysyła rachunek do polskiego NFZ. Jeżeli operacja ta kosztuje 10 000 zł za granicą, a w Polsce kosztowałaby 8000zł to NFZ zapłaci wyłącznie 8000 zł zagranicznej placówce medycznej. Pozostałe 2000 zł pacjent będzie musiał dopłacić samodzielnie.

O ile są to kwoty z przykładu, to problem z dopłaceniem 2000 nie jest jeszcze bardzo duży. Niekiedy różnice w cenach procedur są dużo większe, a kwoty do dopłaty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że takie są zasady działania karty i nie da się ich w żaden sposób zmienić.

Warto również wiedzieć, że refundowane są tylko te koszty, które w danym kraju docelowym są finansowane przez państwo. Niektóre kraje mają bowiem opiekę medyczną w systemie łączonym. Część kosztów pokrywa państwo, część sam pacjent. Karta EKUZ pokrywa tylko tę część, którą pokryłoby państwo. Część, która należy do pacjenta, pacjent i tak musi pokryć. Dotyczy to dopłaty do wizyt u lekarza, opłat żywieniowych w szpitalach czy dopłata za sale w szpitalach państwowych.

Karta jest rozwiązaniem korzystnym, bo zdejmuje przynajmniej część obciążenia finansowego z turysty. Warto jednak rozważyć jej uzupełnienie przez indywidualne ubezpieczenie turystyczne wykupione w kalkulatorze ubezpieczeń podróżniczych w naszej porównywarce ubezpieczeniowej.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?