Samochody używane – mimo najlepszego stanu technicznego – są bardziej narażone na nieprzewidziane awarie niż pojazdy fabrycznie nowe. To, że takie auta już od dawna nie są na gwarancji producenta, nie oznacza, że nie można ich ubezpieczyć. Sprawdź, na czym polega polisa w razie awarii pojazdu.

Wielu nowych nabywców wpada w pułapkę związaną z nabyciem używanego pojazdu. Mimo zapewnień o dobrym stanie technicznym, często dochodzi do niespodziewanych awarii, których naprawa zwykle stanowi nadmierne obciążenie domowych finansów. Można jednak tego uniknąć.

Ubezpieczenie od awarii samochodu – co to jest?

Ubezpieczenie od awarii samochodu znane jest również jako motogwarancja albo gwarancja na używany pojazd. Pozwala na skorzystanie z bezpłatnego wsparcia w razie wystąpienia usterki – nie ma przy tym znaczenia czy doszło do niej w trakcie jazdy czy podczas uruchomienia pojazdu. Ważne jest natomiast to, że świadczenie przysługuje wyłącznie na zdarzenia mające miejsce w Polsce i na terenie Europy.

Warto przy tym podkreślić, że ubezpieczenie w razie awarii pojazdu nie można kupić na wszystkie samochody. W większości przypadków taka gwarancja obejmuje auta do konkretnego wieku oraz przebiegu.

 Przykładowo:

 • firma GET Help proponuje ubezpieczenie dla pojazdów, których wiek nie przekracza 5 lat i przebieg wynosi nie więcej niż 100 000 km
 • firma Autoprotect Polska oferuje ubezpieczenie dla samochodów w wieku 4-12 lat – z przebiegiem nie wyższym niż 150-200 000 km lub bez limitu – w zależności od wybranego wariantu
 • firma Select Auto proponuje gwarancję dla samochodów nie starszych niż 10 lat i z przebiegiem nieprzekraczającym 220 000 kilometrów
 • VIP Gwarant Service to firma, która oferuje ubezpieczenie dla pojazdów maksymalnie 15-letnich z przebiegiem nie większym niż 300 000 kilometrów
 • Moto Gwarancja jest firmą oferującą ubezpieczenie na auta do 7 lat i z przebiegiem do 220 000 kilometrów lub na pojazdy do 16 lat z przebiegiem nie wyższym niż 300 000 kilometrów.

 Gdzie wykupić ubezpieczenie od awarii auta?

Ubezpieczenie w razie awarii pojazdu dostępne jest m.in. w komisach samochodowych, w bankach, firmach leasingowych. Stanowi dodatkowy produkt pozwalający zabezpieczyć się w razie nieprzewidzianych usterek, które mogą być bardzo kosztowne.

Co uwzględnia motogwarancja?

Ubezpieczenie od awarii auta to motogwarancja, która uwzględnia szeroki zakres usług. Są one jednak uzależnione od oferty konkretnej firmy oraz od wybranego pakietu.

Taka gwarancja może obejmować silnik, skrzynię biegów, przekładnię hydrokinetyczną, mechanizm różnicowy, obudowy – w przypadku wariantu podstawowego. W wyższej wersji może uwzględniać wszystko to, co w wariancie podstawowym plus dodatkowe elementy, np. układ przenoszenia napędu, elementy elektryczne i elektroniczne. Wersja premium będzie uwzględniała zakres obu pakietów niższych, a dodatkowo zapewni ochronę w razie uszkodzenia np. sprzęgła, przedniego i tylnego koła, wału napędowego, łożysk kół, układu chłodzenia silnika, klimatyzacji, układu kierowniczego.

Pamiętaj! Motogwarancja nie jest ubezpieczeniem assistance i nie wyklucza korzystanie z rękojmi sprzedawcy. Stanowi więc dodatkowe zabezpieczenie w razie usterki pojazdu – zarówno w trasie, jak i na miejscu – przy próbie uruchomienia auta.

Motogwarancja – ile trzeba za nią zapłacić?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje ubezpieczenie od awarii samochodu. Wiele zależy od kilku czynników, wśród których można wymienić między innymi:

 • czas trwania umowy – zwykle jest ona zawierana na okres 6 miesięcy lub 12 miesięcy
 • wybrany wariant
 • suma ubezpieczenia.

Trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie firmy dokonują wyceny indywidualnie. Niektóre mają stałe cenniki – tak jest m.in. w przypadku Select Auto, gdzie najniższe ceny zaczynają się od 580 zł miesięcznie.

Warto przy tym pamiętać, że wybór najtańszego ubezpieczenia będzie skutkował wąskim zakresem ochrony lub niską sumą ubezpieczenia. Chcąc zapewnić sobie dobrą gwarancję w razie awarii pojazdu, należy określić swoje oczekiwania i potrzeby.

Ubezpieczenie w razie awarii auta – czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się nad zasadnością wykupienia tego typu ubezpieczenia. Głównym powodem wątpliwości jest dość wysoka cena. Warto jednak mieć świadomość, że możliwe do osiągnięcia korzyści znacznie przewyższają ewentualne mankamenty motogwarancji.

Wśród argumentów przemawiających za wykupieniem polisy wymienić można m.in.:

 • uniknięcie poważnych wydatków związanych z naprawą auta – niektóre części potrafią być bardzo kosztowne, co niekiedy może doprowadzić nawet do zachwiania płynności finansowej
 • wysoką jakość naprawy – pojazd oddawany jest fachowcom, co jest zapewnieniem wysokiej jakości i profesjonalnej naprawy
 • wzrost wartości pojazdu – nawet, jeśli zamierzasz w przyszłości sprzedać auto, pojazd z taką gwarancją zyska na wartości.

Oczywiście nie można decydować się na pierwszą przypadkową ofertę. Warto porównać kilka możliwości, aby wybrać ubezpieczenie na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Konkurencja na tym polu jest spora, dlatego z pewnością uda ci się dokonać właściwego wyboru.

Pamiętaj! Ubezpieczenie od awarii auta nie zwalnia cię z obowiązku posiadania OC. Jeżeli dobrze porównasz OC i zaoszczędzisz, uzyskane pieniądze możesz przeznaczyć na wykupienie motogwarancji. Dzięki temu wydatek związany z jej zakupem będzie dużo niższy.

Ostatnie Wpisy
Ubezpieczenie na życie to dodatkowe zabezpieczenie, zakup którego warto rozważyć. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane sytuacje...
Samochody z instalacją gazową cały czas cieszą się dużą popularnością. Nie ma się czemu dziwić...
Samochody używane – mimo najlepszego stanu technicznego – są bardziej narażone na nieprzewidziane awarie niż...