Polisa na życie zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa nam i naszej rodzinie, ale niewiele osób decyduje się na jej zakup, traktując ubezpieczenie jak zbędny wydatek. O obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu pamiętamy, dlaczego więc bardziej dbamy o nasze cztery kółka niż o siebie i naszych najbliższych? Chociaż ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe, powinien je mieć każdy z nas.

W praktyce polisa na życie przede wszystkim gwarantuje, że nasi najbliżsi po naszej śmierci otrzymają wystarczające środki na życie. Ubezpieczenie zapewnia,  że standard  życia naszej rodziny nie zmniejszy się, zapewnia również pieniądze na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem.

Zakres ochrony polisy na życie

Polisa na życie jest umową dwustronną – po jej podpisaniu Towarzystwo Ubezpieczeniowe jak i ubezpieczony nabywają pewne prawa i obowiązki. TU zobowiązuje się w przypadku śmierci ubezpieczonego, wypłacić należne odszkodowanie uposażonemu – osobie wskazanej przez właściciela polisy, np. żonie, dzieciom, bliskim znajomym. Możemy wskazać kilku uposażonych, wtedy suma ubezpieczenia podzielona będzie na te osoby. Ubezpieczony natomiast zobowiązuje się do płacenia regularnie składek. Przedmiotem ubezpieczenia jest więc życie i zdrowie człowieka.

Nie warto wybierać polisy z niższą składką, ponieważ zaniżona suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca dla naszej rodziny. Składkę polisy i sumę ubezpieczenia zawsze warto dokładnie przemyśleć i wyliczyć – porównywarki ubezpieczeń dostępne w trybie online ułatwią to zadanie i skrócą dystans w kontakcie z doradcą ubezpieczeniowym.

Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności

Przed podpisaniem umowy zawsze warto zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności. Są to szkody, za które TU nie wypłaci nam odszkodowania. W przypadku polisy na życie jest to zazwyczaj śmierć w wyniku:

  • samobójstwa,
  • działań wojennych lub innych konfliktów zbrojnych,
  • uprawiania sportów wyczynowych,
  • znajdowaniu się w chwili zdarzenia pod wpływem alkoholu,
  • samookaleczenia,
  • przedawkowania leków.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe wymieniają tak wiele wyłączeń, zabezpieczając się tym samym przed nadmierną ilością odszkodowań za zdarzenia, do których doszło z winy samych ubezpieczonych .

Kto powinien wykupić polisę na życie?

O taką polisę powinien zadbać każdy z nas. Szczególnie osoby, które są jedynymi żywicielami rodziny, ponieważ po śmierci standard życia współmałżonka czy dzieci może radykalnie zmaleć.

Zakup ubezpieczenia na życie warto rozważyć, jeśli wiemy, że pokrycie kosztów pogrzebu dla naszych najbliższych będzie sporym obciążeniem. Nikt z nas nie myśli o kosztach w takich chwilach, jednak gdy nie musimy przejmować się sprawami finansowymi, łatwiej jest skupić się na najbliższych i na pożegnaniu członka rodziny.

Ponadto polisa na życie jest odpowiednim zabezpieczeniem w sytuacji posiadania kredytu, ponieważ po naszej śmierci to TU spłaci za nas zadłużenie, a nie nasi najbliżsi.

Jeśli nie wiesz jak i gdzie znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla siebie sprawdź ubezpieczenie na życie na www.rankingubezpieczennazycie.pl. Ranking umożliwi Ci w szybki i wygodny sposób wyszukanie dostosowanego ubezpieczenia.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?