Ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych na mocy prawa, zatem każdy właściciel samochodu musi je kupić. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują nam rozmaite zniżki i zwyżki, czego one dotyczą?

Każdy właściciel pojazdu staje przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy musi kupić ubezpieczenie OC. Tymczasem, ubezpieczyciele proponują swoim lojalnym klientom rozmaite zniżki. Od czego zatem zależy wysokość składki OC? Jakich zniżek i zwyżek możemy się spodziewać?

Informacje podstawowe o OC

Ubezpieczenie samochodowe OC pojazdu należy do podstawowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi kupić polisę OC. Bez znaczenia jest fakt, czy auto jest często używane, czy może stoi od kilku miesięcy w naszym garażu i tak musimy polisę OC posiadać. Ubezpieczenie OC pojazdu obejmuje ochroną wszystkich poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nie ma znaczenia sytuacja wypadku, może do niej bowiem dojść, kiedy jedziemy, wsiadamy bądź wysiadamy z samochodu.

Ubezpieczenie OC wymaga także ściśle określonych norm prawnych, w związku z tym warunki tego ubezpieczenia reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 r. Polisę zawieramy na okres jednego roku z wybraną przez nas firmą ubezpieczeniową. Należy również pamiętać, że w przypadku tego ubezpieczenia brak wypowiedzenia umowy w ustalonym terminie skutkuje automatycznym przedłużeniem jej na rok kolejny. Dlatego, jeśli zamierzamy zmienić ubezpieczyciela, musimy to zrobić najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem umowy i pamiętać o poinformowaniu o tym dotychczasowego ubezpieczyciela.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?

Wysokość składki zależy od rozmaitych czynników, należą do nich m.in.:
-  rok produkcji samochodu - im starszy samochód, tym wyższa składka OC,
-  pojemność silnika, 
-  wiek klienta - im młodszy kierowca, tym wyższa składka,
-  okres posiadania prawa jazdy.
Niekiedy wysokość składki uzależniona jest także od strefy regionalnej, w której zarejestrowany jest nasz samochód. Ponieważ w dużych miastach ruch drogowy jest dużo większy, dochodzi także częściej do rozmaitych kolizji. Logicznie rzecz ujmując, w mniejszych miasteczkach bądź na wsi sytuacja wygląda zupełnie inaczej, dlatego właściciel samochodu w Warszawie zapłaci dużo wyższą składkę ubezpieczenia OC niż ten w Bystrzycy Oławskiej.

Warto również pamiętać, że ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, dlatego jego brak skutkuje odpowiednią karą pieniężną na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Najczęstsze kary dla właściciela pojazdu, który nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, to kilka tysięcy złotych kary, mandat, a nawet opłata za odholowanie auta.

Zniżki i zwyżki

Rodzaj i zakres swoich zniżek towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają samodzielnie.  Uwzględniane są wszystkie możliwe zniżki, m.in. za  przebieg ubezpieczenia, bezszkodową jazdę, kontynuację  ubezpieczenia oraz formę płatności. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe reklamują się, iż możliwe jest przepisanie zniżki poprzednich ubezpieczycieli. Sytuacja ta jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które dotąd nie zmieniały ubezpieczyciela, co związane było z obawą przed stratą owych zniżek. Warto również wiedzieć, że inwalidom i kombatantom wojennym przysługuje 50% zniżki.

Ponadto do najczęstszych zniżek należą, m.in.:

- wiek samochodu, za starszy zapłacimy dużo więcej niż za nowy np. za dwuletnie auto
otrzymamy -10%, za roczne -15%, a za całkiem nowe  -20%,
- marka samochodu do -10%, 
- rodzaj silnika do -5%,
- jednorazowa opłata, jeśli zdecydujemy się zapłacić od razu, a nie w ratach możemy
liczyć na upust do -10%.

Natomiast do najczęstszych zwyżek należą, m.in.:

- wiek pojazdu, powyżej 10 lat do +20%, 
- marka samochodu do +20%,
-  wiek właściciela pojazdu, im niższy wiek, tym wyższa składka, zgodnie z zasadą, że
praktyka czyni mistrza, zwyżki w tym zakresie wynoszą od  +10 do +100%,
-  czas posiadania prawa jazdy, im krócej je posiadamy, tym wyższą zapłacimy składkę,
najczęściej od 1 miesiąca do 3 lat dopłacimy od +10% do +50%.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?