Najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC.

Ubezpieczenia komunikacyjne to szeroki temat. Coraz głośniej jest o ubezpieczeniach komunikacyjnych. W telewizji i radio oglądamy reklamy, przy ulicach na każdym kroku bilbordy z ofertami różnych ubezpieczycieli. Jak odnaleźć się w gąszczu informacji? Spróbujemy trochę uporządkować wiadomości o najbardziej znanych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Co oferuje nam rynek?

Klienci nie mogą narzekać na brak ofert, a rynek cały czas prężnie się rozwija. Najczęściej kupowane to ubezpieczenie OC – od odpowiedzialności cywilnej, oraz AC – Auto Casco. Ubezpieczyciele dopasowują oferty do potrzeb indywidualnych. Proponują całą gamę pakietów. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ubezpieczenie OC

To zapewne najpopularniejsza polisa ubezpieczeniowa, a to dla tego, że jest obowiązkowa. Stało się tak w momencie wejścia w życie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Właściciel nie ma wyjścia, jeżeli chce zarejestrować swój samochód i korzystać z niego zgodnie z prawem, jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. Pewnie pytamy dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta. Ubezpieczenie OC ochrania osoby, które zostały poszkodowane w wypadku, który miał miejsce z naszej winy. W związku z tym, jeżeli podczas prowadzenia pojazdu spowodowaliśmy sytuację, która wywołała uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby trzeciej, z naszego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie, które trafi bądź do osoby poszkodowanej, bądź do jej rodziny. Nikogo więc, nie powinien dziwić fakt, obowiązkowego opłacania składki na ubezpieczenie OC.

Powinniśmy wiedzieć, że posiadanie OC jest weryfikowane. Zobowiązana jest do tego Policja. W związku z tym przy każdorazowym zatrzymaniu prócz prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusz sprawdzi także ważność naszego ubezpieczenia. Oprócz Policji skontrolować może nas także Inspekcja Ruchu Drogowego, organy celne, straż graniczna oraz pracownicy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Oczywiście za brak ważnego ubezpieczenia nakładane są kary. I tak dla samochodu osobowego 500 euro, samochodów ciężarowych i autobusów 800 euro, pozostałych pojazdów 100 euro. Nie opłaca się zatem próba oszustwa i jazda bez ważnego OC, bo możemy mieć pewność, że prędzej czy później zostanie to wykryte.

Ubezpieczenie AC

Kolejną propozycją towarzystw ubezpieczeniowych skierowaną do kierowców jest ubezpieczenie AC. Jest ono dobrowolne. Właściciel sam decyduje, czy chce ją wykupić. Może ją nabyć posiadacz samochodu zarejestrowanego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Umowę podpisuje się zwykle na okres 12 miesięcy, ale często firmy ubezpieczeniowe w ramach bardzo indywidualnego traktowania klientów i zwracania się ku ich potrzebom, pozwalają na skrócenie tego czasu. Dlaczego warto? Otóż AC chroni nas i nasz pojazd w przypadku kradzieży. Coraz więcej samochodów ginie już nie tylko z wielkich parkingów, ale także z prywatnych posesji, a nawet garaży. Odszkodowanie z AC dostaniemy również, jeżeli nasz samochód ucierpi w wyniku zderzenia z innym przedmiotem czy zwierzęciem, a także w wyniku działania huraganu lub powodzi, a także pożaru. Odszkodowanie otrzymamy, jeżeli to my będziemy sprawcami zdarzenia. Natomiast, gdy okaże się, że prowadząc samochód byliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających odszkodowania nie otrzymamy. Podobnie stanie, gdy nie będziemy mieli ważnego OC oraz nie będziemy w posiadaniu obu kompletów kluczyków. Te wszystkie sprawy regulują Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Każdy ubezpieczyciel posiada swój regulamin, z którym warto się zapoznać przed podpisaniem umowy na ubezpieczenie AC, żeby potem nie być rozczarowanym, gdy firma ubezpieczeniowa odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?