Ubezpieczenie AC czyli autocasco nie jest w Polsce obowiązkowe, jednak nosi ze sobą wiele korzyści. W tym tekście omówimy najpopularniejsze warianty tego ubezpieczenia oraz wskażemy na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Co obejmuje AC? Ile może kosztować? Zapraszamy do lektury!

Polisa OC chroni innego uczestnika ruchu drogowego. NNW to ochrona na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Assistance działa przy awarii i pomaga w naprawie pojazdu. Czym jest w takim razie AC samochodu? Co obejmuje taki dokument?

Ubezpieczenie AC - co obejmuje?

AC to ubezpieczenie dostępne w wielu wariantach, które chroni pojazd przed skutkami wypadku, kolizji, innych zdarzeń drogowych, ale również awariami, kradzieżą i wszystkimi podobnymi kwestiami. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki zakres ubezpieczenia wybierzesz i w jakiej ubezpieczalni zdecydujesz się opłacić składkę.

W Polsce ubezpieczenie to jak już wspomnieliśmy nie jest obowiązkowe, jednak warto w nie zainwestować – szczególnie, jeżeli masz pojazd o sporej wartości, którego naprawa jest bardzo droga, części kosztują majątek, a kradzież mogłaby bardzo zaboleć.

Co obejmuje AC w poszczególnych wariantach?

Teraz przeanalizujmy trochę poszczególne warianty autocasco. Otóż w przypadku wariantu podstawowego, ubezpieczenie chroni najczęściej wyłącznie od kradzieży. To najprostsze ubezpieczenie, które jest jednocześnie najtańsze. W zależności od kwoty ubezpieczyciel może wypłacić nam kwotę jaką zapłaciliśmy przy zakupie pojazdu (w wariancie z ochroną wartości samochodu) lub w stawce rynkowej (bez ochrony).

Następnie mamy ubezpieczenie AC od zniszczeń. Tu ubezpieczyciel zapłaci za naprawę, części zamienne (oryginały lub zamienniki – to też zależy od umowy) lub wypłaci szkodę całkowitą, jeżeli z samochodem coś się stanie – również z naszej winy. W przypadku gdy np. uderzysz w krawężnik i popsuje się felga, możesz zwrócić się o zwrot kosztów za jej naprawę lub zakup.

Ile może kosztować AC?

Ubezpieczenie AC samochodu to różny koszt, zależny od wartości samochodu, części zamiennych oraz naszych zniżek. Jeżeli regularnie opłacasz składkę za AC, to podobnie jak ma to miejsce w przypadku OC, otrzymasz odpowiednią zniżkę. W przypadku, gdy dopiero zaczynasz ubezpieczenie takiego pojazdu, Twoja zniżka będzie wynosiła 0 procent.

W praktyce AC to koszt kilku tysięcy złotych rocznie. W przypadku starszych aut, których cena rynkowa jest niewielka, AC się nie opłaca. Z kolei jeżeli posiadasz nowszy samochód, to lepiej takie ubezpieczenie posiadać. Pamiętaj też, że jeżeli bierzesz nowe auto w leasing, to leasingodawca może wymagać wręcz regularnego ubezpieczenia AC – niezależnie od gwarancji, którą taki pojazd będzie ewentualnie posiadał.

Aby porównać ceny i warianty ubezpieczenia autocasco, możesz poszukać rankingów i porównywarek w Internecie lub udać się do swojego agenta ubezpieczeniowego, który powinien przedstawić Ci najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Życzymy owocnego poszukiwania najlepszej dla Ciebie polisy AC!

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?