Assistance do OC

Ubezpieczyciele coraz częściej w ramach standardowego polisy OC dodają Assistance.

Assistance to ubezpieczenie komunikacyjne, które gwarantuje ochronę kierowcy i pasażerów podczas podróży samochodem. Swoim zakresem obejmuje pomoc techniczną oraz medyczną. Pomoc ta jest udzielana w związku z wypadkiem drogowym, awarią samochodu, jego utratą lub chorobą kierowcy albo pasażera. Assistance wykonywane jest na rzecz klienta i nie ponosi on już żadnych kosztów. Główną cechą Assistance jest pełna, 24 godzinna gotowość do udzielenia pomocy. Możemy liczyć na natychmiastową pomoc w miejscu wypadku. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia opisane są wszystkie założenia polisy oraz sytuacje wykluczające.


Towarzystwa ubezpieczeniowe dodają opcję assistance do OC jako gratis. Nie obowiązują żadne ograniczenia np. odległości czy kosztów holowania. W ramach Assistance można wynająć samochód zastępczy na czas naprawy swojego pojazdu, ale koszty są opłacane z ubezpieczenia OC.

Jak otrzymać bezpłatny Assistance?

Gratisowy pakiet pomocy dodawany nawet do zwykłego OC komunikacyjnego staje się powoli standardem. Pakiet ten gwarantuje nam pomoc w momencie wypadku drogowego, czy nagłej i niespodziewanej awarii naszego pojazdu. Niektóre pakiety mają także opcje, w których wpisana jest pomoc osobom poszkodowanym. Firmy ubezpieczeniowe w ten sposób budują swój wizerunek i sprawiają, że są one lepiej postrzegane przez społeczeństwo. Mało kto wie, że wbrew pozorom ten gratisowy pakiet pozwala firmom ubezpieczeniowym na oszczędności. Np., gdy przysyłają na miejsce zdarzenia holownik, to jest on z firmy, z którą współpracują. Dzięki temu nie muszą płacić stawek rynkowych i unikają niepotrzebnych zatargów z klientami. Zgodnie z ustawą, firma ubezpieczeniowa, która sprzedała OC winnemu za wypadek, jest zobowiązana pokryć wszystkie koszty związane z tą szkodą, Czyli wspomniane wcześniej holowanie pojazdu i koszty wynajęcia samochodu zastępczego. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że te pakiety tak często dodawane są jako gratis. Więcej informacji na temat samochodu zastępczego znajdziecie na blogu specjalistka.net

Cel jest jeden – jak najwięcej osób ma z takiej możliwości skorzystać. Póki co opcja holowania jest standardem w dodawanych bezpłatnie do OC, pakietach Assistance. Oczywiście nie zawsze ubezpieczyciel jasno o tym pisze, bo koszty i tak pokrywane są z OC. Holownik zostaje skierowany zarówno do ubezpieczonego jak i poszkodowanego. Natomiast koszty tej usługi opłacane są z Assistance, ale tylko do określonego z góry limitu i tylko dla ubezpieczonego. Natomiast  dla poszkodowanego holownik wystawia fakturę, która potem opłacana jest z OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe ograniczają koszty holowania np. do 125 euro. Jeżeli wystawiona faktura jest na wyższą kwotę, to 125 euro pokrywane jest z Assistance, a resztę klient opłaca sam. Otrzyma jednak rachunek i na jego podstawie będzie mógł żądać zwrotu kwoty z ubezpieczenia OC.

Są też takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które w warunkach Assistance wprowadzają ograniczenia np. dotyczące terytorium usługi holowania dla poszkodowanego. Jednakże takie zapisy są niezgodne z prawem, więc nie musimy się nimi przejmować. Niektóre firmy pozwalają na odholowanie pojazdu do miejsca wskazanego przez poszkodowanego kierowcę lub właściciela pojazdu. Wg zapisów w kodeksie cywilnym poszkodowany może żądać pokrycia wszystkich kosztów związanych z wypadkiem. Możemy domagać się pokrycia wszystkich poniesionych kosztów np. powrotu do domu czy kosztów związanych z noclegiem, jeśli powinniśmy pozostać na miejscu wypadku. Może się też okazać, że będziemy musieli wynająć samochód, bo np. podróżujemy z małymi dziećmi – w takim wypadku ubezpieczyciel powinien pokryć koszty wynajmu pojazdu.

Na rynku działają także firmy, które zajmują się wyłącznie ubezpieczeniami Assistance. Dzielą one wtedy swoje usługi na działy: podróż, zdrowie, samochód oraz dom i rodzina. Dzięki temu możemy czuć się w podróży zawsze bezpiecznie, w każdej chwili chronimy zdrowie, a więc coś co w naszym życiu jest najważniejsze. Oprócz tego chronimy nasz samochód, dzięki czemu dojedziemy bezpiecznie tam, gdzie zamierzaliśmy oraz dajemy poczucie bezpieczeństwa naszym bliskim i rodzinie.
Usługa Assistance staje się w Polsce coraz bardziej popularna i większość posiadaczy ubezpieczenia obowiązkowego, jakim jest OC, już z niej korzysta. Nawet jeżeli okaże się, że nasz ubezpieczyciel nie dodaje pakietu Assistance gratis, to i tak warto go wykupić. Jego posiadanie da nam nieopisany komfort podróżowania. Dzięki niemu nie będziemy obawiać się podróży w odległe miejsca, bo będziemy pewni, że zawsze otrzymamy pomoc.