W wielu krajach respektowane jest OC wykupione w kraju, w którym samochód jest zarejestrowany. Naturalnie, nie trzeba kupować osobnego OC na każdy kraj, przez których będziesz przejeżdżać. Wystarczy, że wyposażysz się w Zieloną Kartę. 

Zielona Karta to dokument, który uznawany jest przez wiele krajów, pełni funkcję polisy OC i pozwala Ci bezpiecznie podróżować poza granicami macierzystego kraju. Jest dokładnie tym samym co OC, ale jego forma i treść są akceptowane za granicą.

Jak kupić Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę możesz otrzymać w siedzibie towarzystwa ubezpieczeniowego, u którego masz wykupione ubezpieczenie OC. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek, a karta zostanie Ci przyznana. Musisz jednak pamiętać o dwóch istotnych kwestiach.

Zielona Karta jest dokumentem, którego forma graficzna jest dokładnie taka sama we wszystkich krajach, które honorują Zieloną Kartę. Treść zapisana jest w języku ojczystym właściciela pojazdu, po angielsku oraz po francusku. Ze względu na to, że Karta musi spełniać pewne graficzne wymagania, jej wydanie wymaga pewnego czasu oczekiwania. Właśnie dlatego warto zgłosić się po nią z odpowiednim wyprzedzeniem. Może się zdarzyć, że czas oczekiwania na kartę sięgnie miesiąca. Dlatego nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Zdecydowanie lepiej jest złożyć wniosek wcześniej i podczas czekania przygotowywać inne aspekty podróży. Gdy karta już będzie, towarzystwo Cię o tym powiadomi, a Ty będziesz mógł ją odebrać. Bez nerwów, bez napięcia i bez stresu, że może być za późno.

Niektóre firmy pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty. Jest ona traktowana jako rozszerzenie ubezpieczenia i wymaga wniesienia dodatkowej składki. Dowiedz się, czy Twoje towarzystwo również ma takie zasady. Jeżeli tak, pamiętaj, by wnieść opłatę jak najszybciej. Karta nie będzie przygotowywana dopóki pieniądze nie zaksięgują się na koncie towarzystwa ubezpieczeniowego. Musisz więc czekać jeszcze dłużej. Najpierw na zarejestrowanie płatności, a potem dopiero na wydanie karty. Właśnie dlatego nie możesz z tym zwlekać.

Gdzie trzeba mieć Zieloną Kartę?

Nie wszystkie kraje wymagają posiadania Zielonej Karty. Niektóre z nich honorują dowód wykupienia OC w kraju, bez konieczności potwierdzania tego faktu Zieloną Kartą. Są też kraje, które w ogóle nie uznają ani Zielonej Karty ani OC z kraju, a jedyną honorowaną formą ubezpieczenia jest ubezpieczenie graniczne.

Zielona Karta potrzebna jest gdy wjeżdżasz do: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji i na Ukrainę.

Gdzie wystarczy samo OC?

Kraje, które honorują OC zawarte w kraju rejestracji pojazdu to kraje, które podpisały tak zwane Porozumienie Wielostronne. Na jego mocy kierowca, właściciel pojazdu może mieć przy sobie jedynie dowód zawarcia umowy ubezpieczenia w swoim kraju i nie potrzebuje żadnych dodatkowych potwierdzeń. Kraje, które podpisały Porozumienie Wielostronne to kraje należące do Unii Europejskiej oraz należą do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Jeżeli więc Twoja podróż ogranicza się jedynie do tych krajów, a jest ich aż 32, to nie musisz dodatkowo zabiegać o Zieloną Kartę. Gdzie zatem przejedziesz swobodnie na „swoim” OC?

Te kraje to: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania,  Holandia, Irlandia,  Islandia,  Liechtenstein,  Litwa,  Luksemburg,  Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia,  Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Jeżeli więc wjedziesz swoim autem, do któregoś z wymienionych krajów, to w razie kontroli drogowej wystarczy okazać swoją polisę OC, gdyż taka właśnie będzie honorowana.

A gdy Zielona Karta i OC nie wystarczą?

Są kraje, w których te dwa dokumenty nie wystarczą, jak na przykład Kosowo. Tam trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne. Można to zrobić jeszcze w swoim kraju, przed wyjazdem, gdy wiadomo, że trzeba będzie przejeżdżać przez kraj, który nie honoruje wspomnianych dokumentów. Można też wykupić je na granicy. Dostępne są dwa rodzaje ubezpieczenia: na piętnaście i na trzydzieści dni.

Zależnie od tego, jak długo zamierzasz przebywać w danym kraju, takie ubezpieczenie trzeba wykupić. Zasadniczo, ubezpieczenie graniczne jest droższe, ale czasami jest jedynym wyjściem. Taka polisa działa również w kraju, który honoruje Zieloną Kartę, jeżeli zapomniało się o jej wcześniejszym wykupieniu.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?