Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo jazdy. Wcale tak nie jest! A co najważniejsze może ona zarówno być właścicielem pojazdu, jak i nabywcą ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jak to możliwe? Kto korzysta z możliwości zgłoszenia współwłaściciela pojazdu? Kiedy warto rozpatrzyć takie wyjście? Dziś przyjrzymy się bliżej kwestiom związanym ze współwłasnością samochodu i ubezpieczeniem OC.

Ubezpieczenie bez prawa jazdy - poznaj 3 rozwiązania

Wiesz już, że posiadanie na własność pojazdu, nawet jeśli nie mamy odpowiednich uprawnień, nie jest niczym szczególnym. Jak jednak ubezpieczyć taki samochód? W końcu każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel będzie wymagał podania danych głównego kierowcy. Warto zaznaczyć, że główny kierowca nie musi być współwłaścicielem pojazdu.

Innym rozwiązaniem dla właściciela pojazdu bez prawa jazdy jest uznanie innej osoby głównym właścicielem. W takiej sytuacji osoba mianująca innego kierowcę głównym właścicielem sama zostaje współwłaścicielem.

Jak wygląda w praktyce ubezpieczanie pojazdu należącego do właściciela bez prawa jazdy? Ma on do wyboru trzy rozwiązania:

  • mianować siebie współwłaścicielem i wybrać innego głównego kierowcę,
  • mianować siebie głównym właścicielem a inną osobę współwłaścicielem,
  • mianować siebie głównym właścicielem a inną osobę głównym kierowcą.

Kwestia wyboru jednej z powyższych konfiguracji pojawia się w relacjach pomiędzy rodzicami i dzieckiem. Nie od dziś wiadomo, że młodzi kierowcy lub ci, którzy wraz z wkroczeniem w dorosłość rozpoczynają kurs, według towarzystw ubezpieczeniowych stanowią największe zagrożenie na drodze. Co jednak najważniejsze, wniosek ubezpieczycieli potwierdzają liczne raporty policyjne.

Ubezpieczenie samochodu - współwłaściciel bez prawa jazdy - cena

Częstą praktyką stosowaną przez rodziców jest dopisywanie dzieci do ubezpieczenia OC, aby jak najszybciej zaczęli gromadzić zniżki. Warto wówczas się zastanowić, które z rozwiązań będzie dla nas najkorzystniejsze. We wszystkich bowiem konfiguracjach poniesiemy różniące się od siebie koszty.

Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy i inny główny właściciel

W każdej z konfiguracji możemy łatwo prześledzić ustalanie kwoty OC dzięki porównywarkom. Wystarczy wówczas uzupełnić stosowne rubryki dotyczące współwłaściciela, głównego kierowcy i głównego właściciela.

Jeśli zastanawiasz się, czy dopisać do ubezpieczenia swoje dziecko jako współwłaściciela, dobrze przemyśl to rozwiązanie. Szczególnie jeśli zależy Ci na przystępnej składce polisy OC. Młody współwłaściciel bez prawa jazdy, w wieku 18-25 lat oznacza dla towarzystwa ubezpieczeniowego większe ryzyko wypadków drogowych. I choć w rzeczywistości współwłaściciel ze względu na brak uprawnień nie będzie kierował, w przyszłości może starać się uzyskać prawo jazdy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zaznaczają także, że klient musi poinformować o zmianach dotyczących uprawnień współwłaściciela. Jeśli Twoje dziecko po 18 roku życia zda egzamin na prawo jazdy i jest współwłaścicielem samochodu, musisz niezwłocznie poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Najczęściej w takiej sytuacji TU oblicza na nowo wysokość składki. Będzie ona wyższa ze względu na fakt użytkowania pojazdu przez młodego kierowcę, stanowiącego większe zagrożenie w ruchu drogowym.

Główny właściciel samochodu bez prawa jazdy i inny główny kierowca

Gdy właściciel pojazdu nie posiada prawa jazdy, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest mianowanie głównym właścicielem samochodu innego kierowcę. Warto zadbać, aby była to osoba z wypracowanymi zniżkami. Takie rozwiązanie zapewnia największe oszczędności, jeśli chodzi o cenę polisy OC.

Główny właściciel samochodu bez prawa jazdy i inny współwłaściciel

Nie musisz minować innej osoby głównym kierowcą, jeśli chcesz ubezpieczyć swój pojazd bez prawa jazdy. Możesz zdecydować się na opcję, w przypadku której pozostaniesz głównym właścicielem samochodu, a inna osoba będzie współwłaścicielem.

Zadbaj jednak o to, aby współwłaścicielem samochodu ustanowić osobę z doświadczeniem. Młoda osoba w takim przypadku oznacza bowiem wysokie składki ubezpieczenia OC. Oczywiście starszy współwłaściciel będzie lepszą opcją tylko, gdy nie ma na swoim koncie licznych stłuczek, kolizji czy nawet wypadku. Wówczas nie ma co liczyć na niską składkę ubezpieczenia OC.

Wiek a ubezpieczenie samochodu

Ustalając wysokość składki, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników. Główny podział dotyczy czynników związanych z osobami kierującymi nim oraz samym pojazdem.

W przypadku osób posiadających prawo jazdy główny właściciel i główny kierujący może być tą samą osobą. Gdy jednak właściciel liczy na oszczędność przy składkach OC, powinien wybierać rozwiązanie, które w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego wiąże się z najmniejszym ryzykiem udziału w zdarzeniach drogowych.

Doświadczony kierowca w roli głównego właściciela

Osoby bez prawa jazdy powinny w szczególności zastanowić się nad ustanowieniem głównego właściciela. Warto zadbać, aby rolę tę przejął kierowca posiadający na swoim koncie liczne zniżki. Pozwoli to stanowczo obniżyć składki OC.

Młoda osoba w roli współwłaściciela pojazdu

Z kolei właściciele pojazdów rozważający dopisanie młodej osoby jako współwłaściciela, powinny dobrze się zastanowić. Takie rozwiązanie niesie ze sobą znaczące podwyższenie kosztów polisy. Nawet jeśli młoda osoba nie posiada uprawnień, może podwyższyć cenę ubezpieczenia nawet kilkukrotnie.

Młoda osoba vs starsza osoba bez prawa jazdy

Warto poruszyć także temat, który może frustrować wielu młodych kierowców. Czy wysokość składki OC będzie taka sama w przypadku, gdy młody współwłaściciel zda egzamin prawa jazdy i gdy dokona tego w tym samym momencie współwłaściciel nieco starszy? Niezupełnie. Większość towarzystw obliczy wyższą składkę w sytuacji, gdy młody współwłaściciel zdobędzie prawo jazdy.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?