Identycznie, jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych, to ubezpieczenie chroni nas od strat związanych z kradzieżą i uszkodzeniem roweru. Właścicieli najbardziej interesuje ubezpieczenie od kradzieży swoich cennych dwóch kółek. Niestety oferta i warunki przedstawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe nie są zbyt atrakcyjne.

Rower jest bardzo popularnym sprzętem, w Polsce 68% gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden. Na rynku pojawiają się coraz lepsze modele, które też odpowiednio kosztują. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu roweru.

Ubezpieczenie od kradzieży

Zanim przystąpimy do omawiania poszczególnych ofert rozważmy dwa przypadki utraty roweru:

 

Rower jest przechowywany w zamkniętym pomieszczeniu, czyli po prostu trzymamy go w domu, garażu, piwnicy lub innym zamykanym pomieszczeniu. Bardzo często jest on traktowany jako tzw. ruchomość domowa i jest objęty ubezpieczeniem mieszkania lub domu od kradzieży z włamaniem. Ogromne znaczenie ma jednak sposób przechowywania naszego roweru. Jeśli jest to mieszkanie nie powinno być żadnych problemów, jeśli jednak trzymamy rower w piwnicy lub garażu maksymalna kwota odszkodowania jaką otrzymamy z tytułu ubezpieczenia mieszkania to zaledwie 5% sumy ubezpieczenia. To oznacza, że za ukradziony rower, niezależnie od jego wartości, możemy otrzymać około 1000 PLN. Zdarza się jednak, że w przypadku najtańszych wersji ubezpieczeń, pomieszczenia te nie są nim objęte. Druga sprawa to sposób zabezpieczenia takich pomieszczeń. Wiele piwnic jest w ogóle nie zabezpieczona, więc towarzystwa ubezpieczeniowe określają, w jaki sposób należy to zrobić. Niektóre z nich wymagają, zamknięcia pomieszczenia na minimum dwa zamki.

Rower jest użytkowany. Jedziemy na wycieczkę albo do sklepu. Podczas jazdy może dojść do rabunku, czyli zaboru mienia przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej wobec ubezpieczonego albo doprowadzeniu go do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Może też dojść do kradzieży. Dojechaliśmy do sklepu, przypinamy nasz pojazd zapięciem do stojaka i idziemy na zakupy. Kiedy wracamy roweru już nie ma. To jest najcięższy przypadek do ubezpieczenia i obecnie w żadnym towarzystwie ubezpieczeniowym nie ubezpieczymy się na taki wypadek.
Pamiętajmy, że na wszystko musimy mieć dokumenty. Począwszy od roweru, aby udowodnić jego wartość warto trzymać wszystkie rachunki, dowody zakupu, faktury z zakupu samego roweru. Pamiętajmy także o fakturach za wymieniane części do niego. W przypadku rozboju lub włamania obowiązkowo trzeba powiadomić policję. Warto także mieć świadka, który potwierdzi na piśmie, że widział rozbój lub kradzież.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej to bardzo popularny rodzaj ubezpieczenia wykupywany przez lekarzy i prawników, którzy ubezpieczają się od ryzyka popełnienia błędu w czasie wykonywania zawodu. Do ubezpieczenia mieszkania można wykupić polisę OC zabezpieczającą przed roszczeniami osób poszkodowanych w naszym mieszkaniu.
Także i rowerzyści mają możliwości popełniania szkód. Wyobraźmy sobie najprostszą sytuację: Jedziemy ulicą i zbliżając się do świateł potrącamy lusterko mijanego samochodu. Może to być najnowszy model Mercedesa. Lusterko do takiego modelu często kosztuje więcej niż jest wart nasz całkiem nowy rower. Jeśli nie mamy ubezpieczenia kierowca może zażądać zwrotu pieniędzy za naprawę szkody. Jeżeli się na to nie zgodzimy, możemy być pozwani do sądu. Sprawy sądowe zazwyczaj nie trwają krótko, a my i tak musimy zapłacić odszkodowanie oraz pokryć koszty postępowania sadowego. Wystarczy jednak ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.
Na szczęście w przypadku tego rodzaju ubezpieczeń ofert na rynku jest więcej niż poprzedniego rodzaju. Nie są to co prawda specjalnie oferty przeznaczone dla rowerzystów, jednak wchodzą w skład ubezpieczeń OC w życiu prywatnym.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?