Sprzedaż ubezpieczeń przez Internet i telefon, czyli polis direct (z angielskiego „bezpośrednio”, czyli bez udziału pośredników) jest najbardziej rozwijającą się formą sektora ubezpieczeniowego. W czasach dynamicznego wzrostu konkurencji, towarzystwa ubezpieczeniowe sięgają po nowe kanały dystrybucji, w celu zdobycia coraz szersze grono klientów.

Wzrost popularności

Wraz ze wzrostem zamożności i świadomości finansowej Polaków, różnego rodzaju ubezpieczenia zyskują na popularności. Coraz więcej osób korzysta z nowych form sprzedaży, dokonując zakupu ubezpieczenia przez telefon lub za pośrednictwem sieci. W Polsce przez Internet lub telefon można kupić ubezpieczenia komunikacyjne (OC i Autocasco), majątkowe, zdrowotne, turystyczne czy ubezpieczenie na życie. Najczęściej kupowanymi ubezpieczeniami w systemie direct są ubezpieczenia związane z użytkowaniem samochodów.

W innych krajach

Jak wynika z danych statystycznych, w Anglii ubezpieczenia w systemie direct stanowią 2/3 wszystkich tamtejszych ubezpieczeń komunikacyjnych. W Niemczech natomiast klienci chętniej korzystają z tradycyjnego modelu zakupu ubezpieczeń, czyli za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego.

Wirtualna oferta jest tańsza?

Podstawowym argumentem, który przemawia za skorzystaniem z oferty internetowej jest jej cena. Kupując bezpośrednio u ubezpieczyciela możemy zapłacić do 30% mniej, niż dokonując zakupu za pośrednictwem agenta. Firmy ubezpieczeniowe, które sprzedają ubezpieczenia bezpośrednio przez Internet lub telefon nie ponoszą kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników (które otrzymuje agent). Dzięki takiemu działaniu firmy te mogą oferować niższą cenę.

Kalkulatory ubezpieczeń

Na rynku ubezpieczeniowym powstaje coraz więcej multiagencji, oferujących sprzedaż poprzez swoje portale internetowe. Zakup ubezpieczenia w tej formie jest wygodny, szybki i nieskomplikowany. Przed dokonaniem zakupu warto porównać kilka ofert ubezpieczeń i wybrać najkorzystniejszą - warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń i kalkulatorów, np kalkulatora OC. Trzeba również dowiedzieć się w jakich sytuacjach odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone. Procedura zakupu ubezpieczenia jest bardzo prosta:

- w pierwszej kolejności wybieramy interesujące nas ubezpieczenie
- następny krok to podanie kilku podstawowych danych
- system automatycznie wyliczy i zaoferuje nam ubezpieczenia kilku towarzystw ubezpieczeniowych dzięki czemu możemy sobie porównać oferty i wybrać dla nas najlepszą.

Co jest ważne przy tego typu transakcjach to fakt, że możemy spokojnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia każdego z towarzystw. Przed skorzystaniem z oferty ubezpieczeniowej przez Internet trzeba ją jednak dokładnie sprawdzić. Korzystając z usług agenta ubezpieczeniowego, mało kto zapoznaje się z treścią umowy. Zazwyczaj jest to kilka kartek zapisanych drobnym druczkiem. Jeżeli któreś ubezpieczenie nas zainteresuje możemy oczywiście od razu je kupić. Aby to zrobić wystarczy podać jeszcze nasze dane osobowe takie jak adres, pesel, nr dowodu i praktycznie na tym kończy się zakup ubezpieczenia.

Jak zapłacimy?

Zazwyczaj portale ubezpieczeniowe oferują klientom różne metody płatności. Można zapłacić kartą kredytową, przelewem czy za pośrednictwem poczty, przekazem pocztowym.

Jak otrzymamy polisę?

Jeżeli dokonamy zapłaty za pomocą karty kredytowej, to polisę otrzymamy bardzo szybko, bo w ciągu kilku minut na naszą skrzynkę pocztową, a jednocześnie zostanie ona wysłana do nas tradycyjną pocztą. W przypadku płatności przelewem lub przekazem dopiero po zaksięgowaniu płatności. Można jednak przyśpieszyć transakcję, przesyłając faksem lub emailem dowód płatności.

Jeśli masz wątpliwości - zadzwoń

Firmy ubezpieczeniowe przeważnie opisują warunki ubezpieczenia w skomplikowany sposób. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaką ochronę oferuje wybrane przez nas ubezpieczenie, to lepiej skonsultować się ze specjalistą. Można zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i poprosić o szczegółowe wyjaśnienia. Jest to moment, w którym tradycyjna forma ubezpieczenia ma przewagę nad ubezpieczeniami direct. Agenci ubezpieczeniowi zazwyczaj wyjaśniają klientom, jaką ochronę oferuje dane ubezpieczenie. Dokonując jego wyboru warto pamiętać, że nie trzeba kierować się jedynie ceną, bowiem tanie ubezpieczenie może okazać się drogie, jeżeli sami będziemy ponosili koszty związane z likwidacją szkody, której ubezpieczenie nie obejmowało.

Za i przeciw

Elementem, który stanowi o atrakcyjności polis direct jest często oferowana możliwość opłacania składki na raty za nsze ubezpieczenie komunikacyjne. Niektóre firmy oferują klientom możliwość wyboru ilości rat, w których zechcą opłacić ubezpieczenie. Jest to sposób na obniżenie wielkości jednorazowego wydatku. Czy jednak rozłożenie płatności w czasie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami?  Ubezpieczenia opłacane w ratach są oczywiście droższe od opłaconych jednorazowo. Kupując je przez Internet warto się upewnić, od kiedy obowiązuje. Dokonując zakupu u agenta ubezpieczeniowego zazwyczaj ubezpieczenie opłacamy w gotówce, otrzymując dokument wpłaty. W przypadku ubezpieczeń direct lub przez telefon, dokonujemy płatności przelewem, a ubezpieczenie obowiązywać będzie od momentu zaksięgowania przelewu na konto ubezpieczyciela.

Dokonywanie zakupu ubezpieczeń przez Internet lub telefon jest proste i wygodne. Zdarza się, że jest także tańsze od tradycyjnych form ubezpieczania. Zanim się zdecydujemy na skorzystanie z tej coraz popularniejszej formy zakupu, dokładnie zapoznajmy się z jego warunkami. Warto dokładnie przeanalizować warunki i ceny, aby nie żałować w przyszłości swojej decyzji.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?