Ubezpieczenie OC to polisa ubezpieczeniowa, która musi być obowiązkowo zawarta przez każdego kierowcę, który jednocześnie jest posiadaczem samochodu. Zwykle umowa ubezpieczeniowa zawierana jest na 12 miesięcy. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciele zgadzają się również na zawarcie polisy na dwa lata. Są jednak takie okoliczności, w których kierowcom nie jest potrzebna tak długotrwała polisa. Najczęściej są to właściciele aut zabytkowych lub starych, które nie są wykorzystywane w codziennym użytku. Ich właściciele dojeżdżają tymi samochodami na zloty i spotkania miłośników motoryzacji. Rocznego ubezpieczenia nie chcą również właściciele aut sprowadzonych zza granicy na sprzedaż. Właściciel nie potrzebuje ani samochodu ani ubezpieczenia, bo auto i tak chce w możliwie krótkim czasie sprzedać. Czy wobec takich argumentów jest możliwe wykupienie ubezpieczenia na krócej?

OC krótkoterminowe – podstawowe informacje

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest OC krótkoterminowe. To szczególny rodzaj ubezpieczenia OC, które przeznaczone jest do stosowana wyłącznie w określonych, ściśle zdefiniowanych okolicznościach. To firmy ubezpieczeniowe precyzują zasady użytkowania OC krótkoterminowego, ale jego ogólny zarys zdefiniował ustawodawca.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe, tak jak ubezpieczenie OC klasyczne wchodzi bowiem w skład obowiązkowych ubezpieczeń i jako takie jest regulowane przez stosowną ustawę.

I tak, ubezpieczenie OC krótkoterminowe może być zawarte najkrócej na 30 dni, w niektórych firmach nie da się zawrzeć na krócej niż na 3 miesiące. Czas trwania tego ubezpieczenia jest zależny od potrzeb ubezpieczonego i od opcji, jakie udostępnia firma ubezpieczająca. Można je zawrzeć nawet na rok i zdecydować się na płatność w dwóch ratach. W tej sytuacji, jeżeli dojdzie do zbycia pojazdu przed terminem płatności drugiej raty, jej wpłacenie stanie się obowiązkiem nabywcy pojazdu, a nie sprzedającego, chyba że nabywca zrezygnuje z tego ubezpieczenia i zdecyduje się na zawarcie własnej polisy.

Kto może zawrzeć umowę ubezpieczenia OC krótkoterminowego?

To, kto może zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego zostało jasno i jednoznacznie sprecyzowane w treści ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z treścią tej ustawy ubezpieczenie OC krótkoterminowe przeznaczone jest dla osób, których samochody są:

  • zarejestrowane wyłącznie czasowo;
  • zarejestrowane za granicą i sprowadzane do Polski. Oczywiście, chodzi tu wyłącznie o sytuację, gdy OC pojazdu zarejestrowanego za granicą było nieważne lub nie było możliwości wystawienia Zielonej Karty;
  • wolnobieżne, czyli nie przekraczają prędkości 25km/h. Oczywiście nie wchodzą tu w grę pojazdy rolnicze i ciągniki;
  • historyczne lub unikatowe, czyli mają przeszło 40 lat lub 25 lat ale rzeczoznawca uznał je za unikatowe i istotne z punktu widzenia historii motoryzacji;
  • przeznaczone do jazd testowych.

Prawo do wykupienia OC krótkoterminowego mają również właściciele komisów samochodowych, którzy zawodowo zajmują się sprzedażą aut używanych. Trzeba jednak pamiętać, by każdy samochód, który jest na stałe zarejestrowany miał wykupione OC przynajmniej na trzydzieści dni.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – czas obowiązywania

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe, jak wspomniano, może być zawarte minimalnie na trzydzieści dni.  Koleje okresy to zwykle trzy miesiące, sześć miesięcy i rok. Z tym że tę umowę również można zerwać, jeżeli samochód jest sprzedawany, a nowy właściciel chce zawrzeć umowę ubezpieczenia OC w trybie normalnym.

Jeżeli ubezpieczenie OC krótkoterminowe się kończy należy zadbać o to, by auto było dalej przechowywane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Auta zabytkowe potrzebują OC wyłącznie w okresie zlotów i zjazdów, kiedy to stają się uczestnikami ruchu drogowego. Po tym czasie nie ma obowiązku wykupowania dla nich OC. Trzeba jednak pamiętać, by ta sytuacja była odpowiednio potwierdzona i udokumentowana. W przeciwnym razie właściciel pojazdu zostanie obciążony surową karą.

Warto również pamiętać o tym, że automatyczne przedłużenie OC nie obowiązuje w przypadku OC krótkoterminowego. Jego wygaśnięcie wiąże się z zakończeniem ochrony ubezpieczeniowej i jeżeli będzie ona jeszcze potrzebna, to właściciel samochodu sam musi o nią zadbać. W przeciwnym razie może zostać naliczona mu kara, a w przypadku braku OC te kary są bardzo wysokie. W roku 2019 kary w przypadku samochodów osobowych sięgały nawet 4500 złotych. Nie warto więc ryzykować.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC krótkoterminowe?

Koszt ubezpieczenia OC krótkoterminowego zależny jest w dużej mierze od parametrów ubezpieczanego pojazdu oraz od indywidualnych czynników, które się z nim wiążą. Zwykle więc składka znana jest dopiero po przeprowadzeniu kalkulacji. Znaczenie ma również to, na jak długo wykupowane jest to ubezpieczenie. Jego koszty liczone są nieco inaczej, niż w przypadku ubezpieczenia OC w jego klasycznej wersji, ale czas trwania ochrony jest bardzo istotny.

Zwykle taka polisa z powodzeniem zamyka się w kosztach do 100 złotych. Żeby jednak wiedzieć dokładnie, na jakie wydatki trzeba się nastawić, należy skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego lub porównywarki i przeprowadzić wyliczenia.

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe jest wygodniejszą i z pewnością tańszą opcją dla właścicieli tych aut, których nie trzeba ubezpieczać w trybie klasycznego obowiązkowego ubezpieczenia OC dla właścicieli pojazdów. W efekcie taka polisa staje się korzystna, praktyczna i przydatna. Łączy w sobie odpowiedź na potrzeby użytkowników pojazdów, którzy nie potrzebują całorocznego ubezpieczenia oraz przestrzeganie przepisów, które regulowane są przez ustawę o obowiązkowych ubezpieczenia. Jeżeli jako właściciel samochodu spełniasz warunki do wykupienia ubezpieczenia krótkoterminowego i jest to dla Ciebie rozwiązanie, to zapoznaj się ze szczegółami tej polisy i skorzystaj z udostępnionego rozwiązania. Pamiętaj, że porównywarka oc ac rankomat.pl znajdzie Ci najlepsze ubezpieczenie na rynku.

Ostatnie Wpisy
Podczas poszukiwań kredytu gotówkowego w Internecie można spotkać się z różnymi porównywarkami ofert bankowych. W...
Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?
Zabezpieczyć dziecko możemy na kilka sposobów. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaka forma ochrony...
Polisa dla dziecka - jaka jest najlepsza?
Wielu nadal mylnie może uważać, że właścicielem samochodu może być wyłącznie osoba, która ma prawo...
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy - co musisz wiedzieć?